KJONG-GJU. Nové fiškálne pravidlá Európskej únie (EÚ), ktoré presadzujú Francúzsko a Nemecko, sú príliš slabé, aby ochránili eurozónu, vyhlásil prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet.
Ministri financií únie sa v pondelok (18.10.) dohodli na sprísnení rozpočtových pravidiel, aby zabránili budúcim dlhovým krízam štátov. Predtým sa francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká kancelárka Angela Merkelová dohodli na zmiernení pôvodných plánov.
Podľa nemeckého týždenníka Der Spiegel Trichet na pondelkovom stretnutí operačnej skupiny, zostavenej stálym predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom, kritizoval francúzskych a nemeckých predstaviteľov, že ich konanie môže ohroziť súdržnosť eurozóny.
Trichet uviedol, že len obhajoval názor ECB, že na zabezpečenie efektívnosti fiškálnych pravidiel pre eurozónu sú potrebné poloautomatické sankcie. Dodal, že nesúhlasí so všetkými časťami správy Van Rompuyho operačnej skupiny.
Podľa Tricheta je veľký rozdiel medzi opatreniami, ktoré sú primerané pre EÚ, a tými, ktoré by zabezpečili stabilitu eurozóne. "Návrh, na ktorom sa dohodla Komisia a Van Rompuyho operačná skupina, je primeraný len pre úniu. Pre eurozónu by mal byť ambicióznejší."
ECB pôvodne požadovala poloautomatické sankcie pre krajiny s vysokými deficitmi rovnako ako zastavenie prístupu k fondom a pomoci únie.
Podľa návrhu schváleného v pondelok rozpočtoví hriešnici budú čeliť sankciám až po 6 mesiacoch od varovania. Navyše, kvalifikovaná väčšina ministrov únie môže zablokovať finančné tresty.
Merkelová prijala francúzske požiadavky, aby politici mali väčšiu kontrolu nad sankciami. Sarkozy zasa podporil nemeckú požiadavku na zmenu úniových zmlúv. Chronickí rozpočtoví hriešnici by mali v budúcnosti prísť o hlasovacie práva. Navyše, únia vypracuje mechanizmus riadeného bankrotu.
Informovala o tom agentúra Reuters.