Pôvodný článok tlačových agentúr sme o 19:59 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Koľko by mal na budúci rok stáť plyn či teplo? Svoje predstavy o týchto cenách mali dodávatelia energií predstaviť do konca októbra.
Dodávateľ plynu, Slovenský plynárenský priemysel (SPP), však dostal stop od štátu. Jeho posledný návrh na zdraženie plynu o 13,4 percenta a plynu na výrobu tepla pre domácnosti tiež zhruba o 13 percent neprešiel valným zhromaždením.
Zablokovali ho predstavitelia štátu. Môžu tak urobiť vďaka zákonu z dielne bývalej vlády. Hoci sa ho vraj nová vláda chystá zrušiť, už ho využila 8–krát. „Zákazník nemá platiť za to, že SPP zle hospodári“, vysvetlil postoj štátu Róbert Merva z rezortu pre Hospodárske noviny.
SPP svoje návrhy posunie ďalej regulačnému úradu, aj keď ten ich bez súhlasného stanoviska valného zhromaždenia nemôže schváliť.
Plynári však tvrdia, že manažment je povinný urobiť všetko preto, aby odvrátil hroziacu stratu v segmente domácností, a preto ide návrh ďalej, povedal hovorca SPP Ondrej Šebesta.
Pre spor medzi zahraničnými akcionármi SPP – francúzskeho Gaz de France a nemeckého E.ON Ruhrgas – a štátom možno budú vyčkávať aj teplári.
Svoje cenové návrhy totiž predložili na úrad len s odhadovanými nákladmi na nákup plynu, z ktorého vyrábajú teplo. Predpokladajú, že ceny tepla porastú na budúci rok o šesť až osem percent. Má za tým byť najmä rast cien plynu.
Regulačný úrad má na stole už aj návrhy na rast cien elektriny a jej distribúciu. Cena takzvanej silovej elektriny počas roka klesala. Preto napríklad Západoslovenská energetika (ZSE) vidí priaznivo cenu za dodávku, tvrdí Ján Orlovský, hovorca ZSE. Čo to presne znamená, nepovedal.
Martin Ondko z firmy Magna EA hovorí o znižovaní cien o 0,8 percenta. Dodávka však tvorí iba polovicu z ceny. Tou druhou je distribúcia a tá by mala podľa ZSE vzrásť o 5 až 7 percent, ak to schváli regulačný úrad.