LONDÝN. Francúzsko vraj malo na Veľkej hospodárskej kríze v 30. rokoch 20. storočia väčší podiel viny než USA, tvrdí rešpektovaný americký inštitút Národný úrad pre ekonomický výskum (NBER).
Hromadením zlata totiž spôsobilo defláciu, ktorá viedla k poklesu svetovej ekonomiky.
Nová štúdia ekonóma Douglasa Irwina s názvom Did France cause the Great Depression? (Spôsobilo Francúzsko Veľkú hospodársku krízu?) vychádzala z otázky, prečo zlatý štandard, ktorý bol kľúčovým faktorom za Veľkou hospodárskou krízou, vyvolal takú intenzívnu celosvetovú defláciu a s ňou spojený pokles ekonomiky.
Irwin prišiel k záveru, že svetovú ekonomiku zrejme stiahlo do priepasti hromadenie zlata Francúzskom na konci 20. rokov a nie sprísnenie menovej politiky v USA.
Francúzsko v rokoch 1927 až 1932 zvýšilo svoj podiel na svetových rezervách zlata zo 7 % na 27 %. "Toto hromadenie zlata spôsobilo nedostatok rezerv a ostatné krajiny sa dostali pod veľký deflačný tlak." Dôležité meny totiž boli v tom čase kryté zlatom.
Irwin tvrdí, že v prípade, ak by to Francúzsko neurobilo, svetové ceny by sa v rokoch 1929 až 1933 mierne zvýšili a nie znížili.
To podľa neho naznačuje, že Francúzsko má na celosvetovej deflácii v rokoch 1929-33 väčšiu vinu než USA. Deflácii sa dalo vyhnúť, ak by centrálne banky od roku 1928 nič neurobili a ponechali svoje rezervy na vtedajšej úrovni.