PEKING. Nejde o žiadny prelom, ale možno to považovať za dôležitý krok. Peking prisľúbil, že dovolí, aby sa jüan ročne zhodnotil o 3 až 5 percent. Poradca čínskej centrálnej banky Li Tao-kchuej v piatok označil takúto revalváciu za postupnú.
Zhodnotenie jüanu zdraží čínske produkty na svetovom trhu, čo vyvinie tlak na čínskych exportérov a zlepší pozíciu európskych a amerických firiem.
Podhodnotený aspoň o desatinu
USA a Európska únia (EÚ) tlačili na čínsku vládu, aby zhodnotila jüan, ktorý predstavuje neférovú konkurenčnú výhodu pre čínskych výrobcov. Terajšie ústretové gesto Pekingu by malo zmierniť medzinárodné napätie, aj keď konflikt stále nie je s konečnou platnosťou vyriešený.
Experti totiž považujú čínsku menu za podhodnotenú prinajmenšom o 10 percent, americkí politici a ekonómovia hovoria dokonca až o 40 percent. Z tohto vidieť, že k rovnováhe na trhoch je ešte ďaleká cesta.
Li Tao-kchuej zdôraznil, že dôvodom revalvácie jüanu sú domáce faktory, nie vonkajší tlak. Jeho zhodnotenie je dlhodobým procesom, dodal. Čína už v minulosti prisľúbila, že umožní zvýšenie kurzu jüanu, ale vždy tvrdila, že môže byť len postupné. Príliš prudké zhodnotenie meny by totiž poškodilo čínskych exportérov a spôsobilo sociálne nepokoje.
Američania zaviedli clá
Čínsky premiér Wen Ťia-pao začiatkom októbra na stretnutí s predstaviteľmi EÚ v Bruseli varoval európskych a amerických politikov, aby nevytvárali tlak na rýchle zhodnotenie jüanu. "Skrachovalo by mnoho exportných firiem. Ich zamestnanci by sa museli vrátiť do svojich dedín." Dodal, že sociálne a ekonomické nepokoje v Číne by boli katastrofou pre celý svet.
Nové napätie teraz hrozí na komoditných trhoch. USA zaviedli dodatočné clo na dovoz špeciálneho hliníka z Číny vo výške 59,31 %, informovalo americké ministerstvo obchodu. Týmto krokom chcú Spojené štáty vyrovnať dumpingové ceny uvedeného kovu.
Špeciálny hliník sa používa v automobilovom priemysle, ale aj pri stavbách domov a v množstve priemyselných výrobkov, ako sú napríklad solárne panely. Odborníci považujú rozhodnutie za víťazstvo amerických oceliarní, ktoré už dlhší čas požadujú zvýšenie ochrany pred lacným dovozom z Číny.
Vláda Baracka Obamu naposledy zaviedla celý rad ciel na čínske výrobky, aby podľa vlastných slov chránila domáce firmy pred konkurenčnými výhodami, ktoré čínskym producentom poskytujú štátne subvencie. Ekonómovia sa však obávajú obchodnej vojny, ktorá by mohla mať zničujúce následky na svetový obchod.