Bratislava 2. júna (TASR) - Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Peter Magvaši odmieta výroky poslanca za HZDS Vojtecha Tkáča, že zo strany jeho rezortu chýbal pri prerokovaní nového zákona o sociálnom poistení záverečný zjednocujúci manažment. V. Tkáč, ktorý sa pri hlasovaní o tomto zákone v Národnej rade (NR) SR zdržal hlasovania, sa takto vyjadril v dnešnej diskusnej relácii STV "O päť minút dvanásť".
Ako uvádza minister Magvaši vo svojom vyhlásení pre TASR, napriek jeho osobným výzvam a dohode Výboru NR SR pre sociálne veci a bývanie sa V. Tkáč nezúčastnil na rokovaní v Sociálnej poisťovni ani na rokovaniach výboru v druhom čítaní. Nevyužil ani možnosť vystúpenia v pléne NR SR v 2. čítaní. Jeho verejné vyjadrenia sú podľa P. Magvašiho zavádzajúce a majú ospravedlniť jeho neochotu podieľať sa na dohode o zákone. "Zrejme je to aj tým, že ako štátny tajomník MPSVR a neskôr minister nedokázal takýto zákon ani predložiť do vlády, hoci to bolo plánované na rok 1997 podľa Koncepcie transformácie sociálnej sféry, schválenej v roku 1995 v NR SR a v legislatívnom pláne vtedajšieho kabinetu," vyhlásil P. Magvaši.
V. Tkáč sa v relácii STV vyjadril, že so zákonom o sociálnom poistení mal byť v parlamente schválený aj zákon o kapitalizačnom pilieri dôchodkového poistenia z dielne nezávislého poslanca Petra Tatára a rezort práce mal riešiť i reformu systému štátnej sociálnej podpory s ohľadom na rodinnú politiku. Tkáčovi podľa vlastných slov pred prijatím zákona chýbala širšia diskusia o reforme za účasti poslaneckých klubov, sociálnych partnerov, expertov a zástupcov Sociálnej poisťovne, ktorí by vyjadrili svoj postoj aj k predloženým pozmeňovacím návrhom poslancov. Podľa neho bude zrejme potrebné v krátkom období sa k zákonu vrátiť a urýchliť výstavbu 2. piliera dôchodkového systému.
Zákon o sociálnom poistení, ktorý poslanci NR SR schválili posledný májový týždeň, je kľúčovou normou v reforme sociálneho poistenia na Slovensku a umožňuje prechod od systému sociálneho zabezpečenia k sociálnemu poisteniu s väčšou mierou osobnej zásluhovosti občanov na výške vyplácaných dávok.