Zlúčením sa podľa ministra kultúry začína reforma verejnoprávnych médií.
Pôvodný článok tlačovej agentúry sme o 21:14 nahradili textom článkom SME
BRATISLAVA. Za dva dni dostalo ministerstvo kultúry 576 pripomienok k návrhu zákona o spojení Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu.
Minister Daniel Krajcer (SaS) to považuje za dôkaz, že aj taký krátky čas na diskusiu stačil. Svoj návrh napokon zásadne nezmenil. Aj tak včera prešiel vládou.
Ak ho ešte schvália poslanci, na Slovensku bude od 1. januára pôsobiť nová spoločná verejnoprávna inštitúcia RTS – Rozhlas a televízia Slovenska.
Za Krajcera sa postavil aj minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ). Krajcer vďaka tomu hovoril o podpore koalície a naznačil, že štát tak dokáže riešiť aj zadlženosť STV.
Súčasné vedenie televízie vyčíslilo, že budúci rok počíta v hospodárení s mínusom až 37 miliónov eur.
Krajcer priamo nepovedal, že dlh zaplatí štát, ale viackrát to naznačil. „Toto sa nemôže diať jedným škrtom.
Najskôr je potrebné identifikovať dlh, rokovanie s veriteľmi, ale to je úloha manažmentu. Nie je to však otázka roku alebo dvoch,“ povedal minister.
Krajcer tvrdí, že spojením SRo a STV štát ušetrí v roku 2011 najmenej 1,65 milióna eur. Na rozdiel od televízie, rozhlas hospodári s vyrovnaným rozpočtom a bez dlhov.
Kontrolovať hospodárenie oboch inštitúcií pod jednou strechou bude deväťčlenná rada. „Traja odborníci sú na oblasť ekonomiky, dvaja na oblasť legislatívy a po dvaja na rozhlasové a televízne vysielanie,“ informoval Krajcer.
Jednou zo zásadnejších zmien oproti pôvodnému návrhu je, že vypadla možnosť čerpania úveru od banky na zabezpečovanie chodu média.
Rozhlas sa k návrhu vyjadrí oficiálne až dnes. Vedenie STV návrh včera kritizovalo, ani jednu z jeho pripomienok nezapracovali.
„Uvedený návrh nepracuje s reálnymi ekonomickými prepočtami, ktoré by jednoznačne ukazovali, že zlúčením dôjde v budúcom roku k úspore finančných prostriedkov,“ povedal hovorca STV Peter Susko.
Čo zákon mení
Za riadenie a rozvoj Rozhlasu a televízie Slovenska má zodpovedať jeden generálny riaditeľ. O funkciu prídu súčasný riaditeľ STV Štefan Nižňanský a riaditeľka SRo Miloslava Zemková.
Po pripomienkovaní zákona pridalo ministerstvo kultúry do návrhu aj bod, podľa ktorého ak generálny riaditeľ nedodrží schválené záväzné ukazovatele rozpočtu, je to dôvod na jeho odvolanie.
Druhým orgánom popri riaditeľovi bude deväťčlenná Rada. Nahradí súčasné rady, ktoré majú spolu 36 členov.
Všetci zamestnanci súčasného rozhlasu a televízie sa 1. januára stanú zamestnancami novej inštitúcie.
Po zapracovaní pripomienok vypadlo z návrhu ustanovenie, ktoré spojenému médiu umožňovalo používať ako zdroj financovania úver od banky na zabezpečenie hlavnej činnosti.
Verejnoprávne média vo svete
Najznámejšou verejnoprávnou televíznou a rozhlasovou spoločnosťou na svete je zrejme britská BBC (British Broadcasting Corporation), ktorá funguje takmer od začiatku 20. storočia. V Nemecku je zas ARD federálnym spoločenstvom desiatich verejnoprávnych televíznych a rozhlasových spoločností nemeckých regiónov. V Rakúsku dominuje národná verejnoprávna televízna a rozhlasová organizácia ORF (Österreichischer Rundfunk).
V Belgicku majú verejnoprávny rozhlas a televíziu hneď trikrát podľa jazykových regiónov - RTBF pre francúzske vysielanie, BRTN pre flámske a BRF pre nemecké vysielanie. Verejnoprávny rozhlas a televízia v jednom existujú aj v Slovinsku - RTV (Radiotelevizija Slovenija), na Islande - RÚV (Ríkisútvarpid) či vo Švajčiarsku - SSR (Société Suisse de Radiodiffusion et Télévision).
čtk