BRATISLAVA. Nie ste pri povinnom zmluvnom poistení spokojní so službami súčasnej poisťovne? Alebo si chcete vytvoriť lepšiu vyjednávaciu pozíciu na získanie nižšej ceny? Môžete vypovedať pôvodnú poistnú zmluvu. Tá sa zvyčajne uzatvára na jeden kalendárny rok, prípadne aj na kratšie obdobie.
Ako správne
podať výpoveď
Výpoveď poistnej zmluvy musí byť podaná v súlade s ustanovením §800 ods. 1 Občianskeho zákonníka.
Základný text výpovede zmluvy
"V súlade s ustanovením § 800 ods. 1 Občianskeho zákonníka žiadam o výpoveď poistnej zmluvy číslo XYZ o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla ku koncu poistného obdobia. Žiadam o zaslanie dokladu o škodovom priebehu poisteného vozidla za predchádzajúce obdobie na uvedenú kontaktnú adresu." Okrem toho musí obsahovať: meno a priezvisko, názov firmy, adresu (ulica, číslo domu, PSČ, mesto/obec), číslo poistnej zmluvy, evidenčné číslo vozidla, súčasťou výpovede môže byť aj žiadosť o zaslanie dokladu o škodovom priebehu za predchádzajúce obdobie, tak ako to uvádzame v príklade, žiadosť treba podpísať s dátumom a miestom podpisu.
Výpoveď zmluvy právnických osôb môže podať:
osoba, ktorá poistnú zmluvu uzatvorila, člen štatutárneho orgánu právnickej osoby (konateľ, člen predstavenstva, a podobne), ktorý podľa stanov či spoločenskej zmluvy môže konať za danú právnickú osobu, osoba poverená zvláštnym splnomocnením štatutárnym orgánom spoločnosti na vypovedanie daného poistenia.
Poistník, teda osoba, ktorá má auto poistené, môže zmluvu vypovedať len ku koncu dohodnutého obdobia a len písomne.
„Výpoveď je potrebné doručiť poisťovni najneskôr šesť týždňov pred uplynutím poistného obdobia doporučene poštou alebo osobne v pobočke s vyznačením dátumu prevzatia," vysvetľuje právnička Simona Stahovcová z advokátskej kancelárie Rowan Legal.
Na termín si treba dať pozor, pretože ak výpoveď nepodáte mesiac a pol pred uplynutím poistného obdobia, je neplatná. Niektorí klienti sa môžu potom stretnúť s automatickým predĺžením starej zmluvy.
Nie vždy sa pri tom vyplatí čakať na to, kým dostanete od novej poisťovne ponuku na ďalší rok. Aj keď majú poisťovne povinnosť zverejniť svoju ponuku do 31. októbra, pasívnym klientom môže ponuka dôjsť oveľa neskôr konkrétne.
Množstvu ľudí sa však kryje poistné obdobie s kalendárnym rokom. „V takom prípade je potrebné dať výpoveď najneskôr do 19. novembra. V tom čase je už zverejnená ponuka poisťovní," vysvetľuje advokátka.
Podpisuje majiteľ auta alebo štatutár firmy
Výpoveď poistnej zmluvy musí podpísať majiteľ auta, ktorý ju uzavrel. V prípade firiem je zoznam oprávnených osôb širší: za firmu môže zmluvu s poisťovňou vypovedať aj človek, ktorý ju podpisoval, člen štatutárneho orgánu (konateľ, člen predstavenstva, a podobe), ale aj osoba s plnou mocou.
Vo výpovedi musí byť uvedené číslo poistnej zmluvy, identifikačné údaje poistníka a údaje o poistenom motorovom vozidle. Napríklad značka, model, evidenčné číslo či číslo osvedčenia o evidencii.
Zrušenie zmluvy je bezplatné. Keď vodič zmluvu ukončí, poisťovňa by mu mala vydať potvrdenie o bezškodovom priebehu poistenia do 15 dní od vrátanie bielej a zelenej karty. O toto potvrdenie - ak ste naozaj nehlásili škody - je však vždy lepšie požiadať priamo vo výpovedi poistnej zmluvy.
Ak na základe výpovede skončí platnosť poistnej zmluvy k 31. decembru, je potrebné k 1. januáru uzatvoriť novú zmluvu, prípadne mať s novou poisťovňou dohodnuté predbežné poistenie zodpovednosti a mať o takomto poistení doklad. „Každý vodič je totiž povinný mať pri sebe potvrdenie o poistení zodpovednosti," vysvetľuje právnička. Dodáva, že neuzatvorenia zmluvy sa báť netreba. „Poisťovňa je podľa zákona povinná zmluvu uzatvoriť na návrh poistníka," dodáva Stahovcová.
Pozor na podlžnosti voči starej poisťovni
Poistenie zodpovednosti zanikne, ak poistné nebolo zaplatené do jedného mesiaca od dátumu jeho splatnosti. V zmluve môže byť pre takýto prípad dohodnutá aj dlhšia lehota.
„Poistník má vtedy povinnosť uzatvoriť poistnú zmluvu na zostávajúcu časť obdobia s pôvodnou poisťovňou," vysvetľuje advokátka Simona Stahovcová. Keď vaša súčasná zmluva na povinné zmluvné poistenie zanikne pre nezaplatenie poistného, pričom sa budete snažiť poistiť u inej poisťovne, takáto zmluva je zo zákona neplatná.
Ak spôsobíte automobilom škodu do 30 dní od nezaplatenia poistného, zaplatí ju ešte stará poisťovňa. No toto plnenie si následne bude vymáhať od vás.
Po mesiaci od nezaplatenia poistného škodu uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov z garančného fondu. Rovnako si však bude vymáhať škodu v plnej výške od vodiča. Okrem zaplateného plnenia poisťovni či kancelárii poisťovateľov musíte zaplatiť aj dlžné poistné svojej starej poisťovni.
To však neplatí, ak nezaplatíte časť poistného a zmluvu vypoviete sami. „Neznamená to, že uzatvorením novej zmluvy poistník prestáva byť povinný uhradiť dlžné poistné svojej starej poisťovni," upozorňuje právnička Stahovcová.
V prípade zmeny držiteľa vozidla alebo v prípade vyradenia vozidla z evidencie je takisto potrebné poslať poisťovni, v ktorej bolo vozidlo poistené, výpoveď poistnej zmluvy. K výpovedi je vtedy potrebné priložiť kópiu osvedčenia o evidencii (technický preukaz), na ktorej je vyznačený dátum odhlásenia alebo vyradenia z evidencie políciou.