BRATISLAVA. Niektoré české banky si plánujú vypracovať mapy oblastí, kde ľudia nie sú schopní splácať svoje úvery. Aj podľa tejto mapy budú následne posudzovať, či klient spĺňa podmienky na získanie úveru.
„Skúšame ísť do väčšieho detailu. Hovoríme tomu mapovanie mikroregiónov a skúmame, či existuje niečo ako dobrá alebo zlá adresa,“ povedala Kristýna Havligerová, hovorkyňa Českej spořitelne.
Miesto bydliska nebolo a ani nebude pritom jedinou výpovednou hodnotou o tom, či banka úver poskytne, alebo nie, pretože ku každému klientovi pristupuje jednotlivo.
„Dobrá alebo zlá adresa môže byť dôležitá a pomôže najmä v prípade, že je klient na hrane schválenia či zamietnutia úveru,“ hovorí Havligerová.
U nás mapy nebudú
Banky na Slovensku zatiaľ takýto model hodnotenia na získanie úveru neplánujú. „O podobnom postupe neuvažujeme,“ povedal hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.
Možno je to aj preto, že situácia v slovenských regiónoch sa podľa bánk až tak dramaticky neodlišuje a klienti sa snažia svoje úvery splácať.
„Najpriaznivejšia situácia je vo väčších mestách, žiadny región však výrazne nevyčnieva nad ostatnými,“ vraví hovorca Tatra banky Boris Gandel.
Skúsenosti Slovenskej sporiteľne hovoria o tom, že „ideálnym žiadateľom o úver sú klienti, ktorí sú ženatí či vydaté klientky, majú vyššie vzdelanie a bez problémov splácajú svoje záväzky,“ povedal Frimmer.
Banky však hodnotia každého klienta jednotlivo podľa určitých kritérií, akými sú napríklad výška príjmu, dĺžka pracovného pomeru, vzdelanie či platobná disciplína.
Úver tak môže získať prakticky ktokoľvek, kto splní podmienky stanovené bankou.