VIEDEŇ. Rastúce výdavky na dôchodky a zdravotnícku starostlivosť môžu mať podľa agentúry Standard & Poor's (S&P) o desať rokov dramatické dôsledky pre dlhový rating krajiny.
To, že má Rakúsko problémy s financovaním dôchodkového systému, nie je novinkou. Ňou je však to, aké závažné dôsledky môže mať problém na úverovú dôveryhodnosť krajiny. Do desiatich rokov môže stratiť svoju vynikajúcu povesť. S&P ju oceňuje najvyšším stupňom svoje škály, AAA. Ak spolková vláda neurobí rozhodné protiopatrenia, rating môže klesnúť na stupeň BB+; bol by len trochu lepší, než je súčasná dôveryhodnosť napríklad Albánska.
Hrozbu obsahuje štúdia agentúry, ktorú rakúska spolková vláda prevzala tento týždeň. V dokumente Global Aging 2010: An Irreversible Truth sa zaoberá dôsledkami starnutia populácie na svete. Hodnotenie Rakúska však vyznieva oveľa dramatickejšie než iných štátov.
S&P odhaduje, že počet obyvateľov Rakúska v roku 2035 vzrastie na 9,1 milióna a potom začne stagnovať. Počet aktívnych ľudí bude klesať a dôchodcov rásť. Kým teraz je podiel dôchodcov nad 65 rokov na celkovom počte obyvateľstva 17,6 %, v roku 2050 ich bude 28 %. V rovnakom čase výdavky na dôchodky a zdravotnú starostlivosť vzrastú zo súčasných 21,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) na takmer 33 % v roku 2050.
Autori štúdie konštatujú, že tento vývoj bez dôsledných finančných a politických reforiem povedie k tomu, že rakúsky dlh o 40 rokov dosiahne 328,7 % HDP. Iné krajiny budú na tom lepšie, ich štátny dlh bude okolo 245 % HDP.
V dôsledku výšky štátneho dlhu sa však rakúsky rating začne dostávať pod tlak už od roku 2020.
Informoval o tom rakúsky denník Die Presse.