BRATISLAVA. Hoci svetová finančná kríza mala výrazný dopad aj na slovenský realitný trh, podľa expertov na reality mala aj pozitívny dopad. Definitívne totiž ukončila "kokaínovú éru", keď sa bez rozmyslu budovali rezidenčné projekty a napriek nevhodnému riešeniu sa predali.
Ako sa odborníci zhodli na konferencii Real Estate Market Slovakia 2010, developeri zabúdali na klientov, ktorí boli zvyknutí na iné riešenia obytných priestorov.
Ako skonštatoval Peter Danihel z Bond Reality, s.r.o., developeri aj klienti sa vrátili nohami na zem. "Už neexistuje, že by sa byty predali skôr, ako sú vôbec vykopané základy," poznamenal Danihel.
Podľa Filipa Žoldáka zo spoločnosti Lexxus sú klienti opatrnejší pri kupovaní ešte nepostavených bytov. Na príčine sú negatívne skúsenosti z "kokaínovej éry", keď sa projekty už predaných bytov prerábali a klienti napokon dostali niečo úplne iné, než si kúpili.
"Ľudia už neveria vizualizáciam," zhrnul Žoldák. Rozhodujúcim kritériom pri výbere bytu je pre zákazníkov cena. "Klient sa zo 70 % orientuje podľa toho, čo si môže dovoliť," zdôraznil Žoldák.
Ďalšou zmenou v správaní klientov je podľa Žoldáka aj väčšia opatrnosť pri podpisovaní zmlúv. "Zákazníci už návrhy zmlúv konzultujú s právnikmi a chcú rozsiahle zmeny," dodal. Podľa Danihela sa zmenil aj prístup developerov, ktorí okrem vyššej ústretovosti ku klientom zvyšujú aj kvalitu svojich projektov.
"Vyhľadávajú kvalitných dodávateľov aj architektov," povedal Danihel. Chcú sa totiž vyhnúť fiasku, ktoré postihlo niektoré zle dispozične riešené projekty. Realitné kancelárie evidujú zhruba 4-tisíc bytov, ktoré sú prakticky nepredajné.