V zahraničí sa banky snažia šetriť. Ponúkajú preto svoje meno a rôzne práva podnikateľom, ktorí chcú prevádzkovať bankové pobočky. Na Slovensku banky tvrdia, že majú vlastných pobočiek dosť, preto o franchisingu neuvažujú.
BRATISLAVA. Chceli by ste prevádzkovať menšiu pobočku banky? V Českej republike to už nie je problém. UniCredit Bank sa tam totiž ako prvá banka v Česku rozhodla otvoriť franchisingové pobočky.
Tie ponúkajú rovnaké služby ako klasické pobočky, teda účty, sporiace produkty aj úvery pre bežných klientov a malé firmy. Neposkytujú len pokladničné služby, hotovosť si musia klienti vybrať či vložiť cez „inteligentný“ bankomat v pobočke.
Na Slovensku zatiaľ banky takýto spôsob rozširovania svojich pobočiek neplánujú.
Licenciu podnikateľ nezíska Čo je franchising marketingový odbytový systém, v rámci neho jedna strana (poskytovateľ franchisingu) dáva druhe stranej (nadobúdateľovi franchisingu) za priamu alebo nepriamu odplatu právo využívať súbor práv priemyselného a duševného vlastníctva (tzv. franchise), ich cieľom je výroba alebo marketing určitého druhu tovaru alebo služieb, obe strany spravidla úzko spolupracujú, systém sa používa najmä v hotelierstve a gastronómii, pracujú s ním napríklad reštaurácie McDonald's a KFC.
Zdroj: Wikipédia
V zahraničí systém franchisingových pobočiek funguje tak, že ich prevádzkujú pod značkou banky súkromní podnikatelia. Záujemcovia o takýto druh podnikania však musia prejsť zložitým výberovým procesom.
„Musia mať podnikateľské myslenie a silnú motiváciu uspieť. Hodnotíme ich skúsenosti, obchodnú orientáciu, manažérske schopnosti. Skúmame tiež, či majú dosť peňazí,“ povedal riaditeľ nízkonákladovej distribúcie UniCredit Bank v Českej republike Radim Štantejský.
Táto banka sa čiastočne inšpirovala zahraničím, kde franchisingové pobočky dlhšie fungujú. „Tento koncept je v rôznych variantoch v zahraničí veľmi úspešný. Funguje napríklad aj v Poľsku,“ hovorí Štantejský.
Franchising sa podľa Marcela Lazniu zo Slovenskej bankovej asociácie dá aplikovať v oblasti retailového bankovníctva v prípadoch, keď chce banka pri nižších počiatočných nákladoch dosiahnuť za pomerne krátky čas určitý podiel na trhu.
V Česku sa banková licencia na podnikateľa, ktorý si franchisingovú pobočku otvára, neprenáša. „Partneri robia pre banku formou outsourcingu. Nemožno však hovoriť o bankovej licencii alebo o jej prenášaní,“ spresňuje Štantejský.
To, ako by to mohlo fungovať na Slovensku, nám Národná banka Slovenska do uzávierky neobjasnila.
Banka tým môže ušetriť Tento postup rozširovania pobočkovej siete je pritom pre banky výhodnejší vo viacerých oblastiach. Štantejský vraví, že obchodné miesta takýchto pobočiek sú menej náročné na celkový priestor aj ich vybavenie.
Vďaka tomu sa v porovnaní so štandardnou pobočkou šetria celkové náklady.
Prvú takúto pobočku otvorila UniCredit Bank v Čechách začiatkom novembra v Otrokoviciach na Morave. Do konca roka však plánuje otvoriť ďalšie tri až štyri franchisingové pobočky, a to v mestách, ktoré majú do 20tisíc obyvateľov.
V mestách s menším počtom obyvateľov si mnohé banky klasické pobočky spravidla neotvárajú, pretože to považujú za neefektívne. Otvorením franchisingových pobočiek sa tak výrazne zvýši dostupnosť bankových služieb pre klientov.
U nás také pobočky nebudú Banky na Slovensku zatiaľ rozširovať pobočkovú sieť takouto formou neplánujú. Franchisingové pobočky neotvorí v najbližšom čase ani slovenská UniCredit Bank.
„V súčasnosti máme dostatočne rozvinutú vlastnú pobočkovú sieť a neplánujeme otvárať takéto pobočky,“ povedala hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková.
Nízkonákladové pobočky neplánujú otvárať ani ďalšie naše oslovené banky. „Za najvhodnejšiu formu poskytovania komplexných bankových služieb považujeme vlastné pobočky. Naši skúsení poradcovia tam klientom dokážu poskytnúť odborné poradenstvo,“ hovorí hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.
VÚB tento rok svoju sieť nerozširovala ani o klasické pobočky. „Výnimkou sú pobočky v nových obchodných centrách. Tie plánujeme otvárať aj v budúcom roku“ vraví hovorkyňa banky Alena Walterová.