SME

Desať daní, ktoré našťastie nemusíte platiť

Štvú vás dane a odvody na Slovensku? Pozrite si prehľad najzaujímavejších daní, ktoré rôzne štáty nielen v minulosti skutočne vyberali.

Proti dani z plynatosti sa na Novom Zélande zdvihla vlna protestov.Proti dani z plynatosti sa na Novom Zélande zdvihla vlna protestov. (Zdroj: listverse.com)

Rebríček: Daň z moču Daň z plynatosti Daň z cracku Daň z brady Daň z okien Klobúková daň Daň zo zbabelosti Atletická daň Daň zo sladkostí Kartová daň

Štvú vás dane a odvody na Slovensku? Pozrite si prehľad niekoľkých zaujímavých daní, ktoré rôzne štáty nielen v minulosti skutočne vyberali.

Slovo daň len u málokoho vyvoláva pozitívne reakcie. Vlády väčšinou, či už v minulosti alebo aj v dnešných časoch, hľadajú všetky možné cesty ako od občanov vyzbierať ešte nejaký ten peniaz naviac. Táto snaha však niekedy vyústi až do extrémne zvrátených poplatkov. Pozrite sa na zoznam desiatich najabsurdnejších podľa portálu listverse.com.

SkryťVypnúť reklamu

10.Kartová daň

Panovnící v minulosti často zneužívali všeobecne obľúbené a rozšírené činnosti a zaťažovali ich daňovou povinnosťou. Kartová daň je toho dobrým príkladom. V čase zriadenia dane bolo hranie kariet extrémne populárne, a kráľ tak uvidel možnosť ako ľahko prísť k peniazom.

Daň sa začala vyberať za vlády anglického panovníka Jakuba I. v 16. storočí. Ten presadil zákon, ktorý zaviedol povinnosť označenia kariet, čo malo zabezpečiť odovzdanie príslušnej sumy peňazí miestnemu výrobcovi kariet.

Až do augusta roku 1960 boli v Británii sady hracích kariet potlačené a predávané s daňovou povinnosťou. Najvyššia karta, eso, niesla označenie výrobcu a pripomínala fakt, že na tieto karty musí byť zaplatená daň.

9.Daň zo sladkostí

V septembri 2009 sa štát Illinois rozhodol zdaniť sladkosti väčšou mierou než ostatné potraviny. Daňový úrad v Illinois vysvetlil, že „ak vec obsahuje múku alebo vyžaduje zmrazenie", nie je považovaná za sladkosť a je zdanená rovnako ako iné potraviny.

SkryťVypnúť reklamu

V praxi potom nariadenie po právnej stránke zaradilo jogurt s hrozienkami do sladkostí, zatiaľ čo jogurt s praclíkmi bol obyčajným jedlom alebo tyčinka Milky Way Midnight patrila medzi sladkosti, pričom originálna tyčinka Milky Way zostala bežnou potravinou.

S obdobným nápadom prišla pred minuloročnými voľbami v Česku Strana zelených, ktorá mala v programe obsiahnutú "daň z obezity". Sladké a tučné jedlá či nápoje mali zdražieť a štát tak mal vyzbierať viac peňazí na lekársku starostlivosť...

8.Atletická daň

Atletickou daňou je v Spojených štátoch označovaný odvod návštevníkov mesta či štátu, ktorí zarobili peniaze v jurisdikcii tohto územia.

A keďže štát si nemôže dovoliť sledovať všetkých jednotlivcov, ktorí prišli obchodovať na jeho pôdu, cieľom sa stali zvyčajne vcelku bohatí a uznávaní profesionálni športovci. Tí majú presné rozpisy svojich podujatí a zároveň zarábajú veľké peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

V rokoch 2006 až 2007 takto napríklad v štáte Kalifornia, ktorý má 15 profesionálnych športových družstiev, vyzbierali od hosťujúcich športovcov až 102 miliónov dolárov.

7.Daň zo zbabelosti

Daň zo zbabelosti (presnejšie nazývaná aj ako rytierska daň) bola špeciálna daň, zameraná proti ľuďom, ktorí neboli ochotní ísť bojovať za kráľa. A to samozrejme nielen z dôvodu zbabelosti...

Daň existovala za kráľa Henryho I. (vládol v rokoch 1100 - 1135) a bola relatívne nízka. Ján I. Bezzemok ju však zdvihol o 300 percent a začal vymáhať od všetkých rytierov v rokoch, kedy neboli žiadne vojny.

Čiastočne aj táto skutočnosť potom viedla k prijatiu známej Veľkej listiny slobôd. Vyberanie dane však v pozmenených formách pretrvalo ešte 300 rokov.

6.Klobúková daň

SkryťVypnúť reklamu

Klobúkovú daň zaviedla britská vláda v rokoch 1784 až 1811 a vzťahovala sa na mužské pokrývky hlavy. Daň bola zavedená počas prvého ministrovania Williama Pitta. Mala byť jednoduchou cestou ako vyberať peniaze od relatívne bohatších ľudí, ktorých klobúky symbolizovali.

Predpokladalo sa, že bohatí ľudia majú veľké množstvo drahých klobúkov, zatiaľ čo chudobnejší majú jeden lacný alebo žiadny. Daň zavádzala povinnosť kúpiť si licenciu. Jej cena bola dve libry v Londýne, v ostatných mestách päť šilingov. Na každého, kto nezaplatil, boli uvalené vysoké pokuty.

5.Daň z okien

Daň z okien symbolizovala sociálne, kultúrne a architektonické pomery vo Veľkej Británii počas 17. a 18. storočia. Niektoré domy z tohto obdobia majú kvôli uvedenej dani dodnes zamurované okenné otvory.

SkryťVypnúť reklamu

Daň bola ustanovená kráľom Williamom III. v roku 1696 a navrhnutá bola tak, aby uvalila odvodovú povinnosť na prosperujúcich občanov. V čase zavedenia pozostávala daň z dvoch častí - bytové domy boli zaťažené sumou dva šilingy na dom a potom variabilnou daňou podľa počtu okien, pokiaľ ich počet presahoval desať.

Najbohatšie rodiny kráľovstva využívali túto daň, aby sa dištancovali od tých relatívne menej bohatých - pri stavbe vidieckeho sídla alebo vily sa snažili zakomponovať čo najväčší počet okien. Daň z okien dala kráľovstvu lekciu z pompéznosti. Zrušená bola až v roku 1851.

4.Daň z brady

V roku 1535 anglický kráľ Henry VIII., sám nosiaci bradu, nariadil vyberanie tzv. dane z brady. Daň bola odstupňovaná, pričom záležalo na sociálnom statuse nositeľa brady. Dcéra kráľa Henryho, Alžbeta I., pozmenila daň tak, že sa vyberala od každého, kto sa neoholil viac ako dva týždne.

SkryťVypnúť reklamu

Podobná daň sa objavila aj v Rusku, no kvôli inému dôvodu - cár usúdil, že neoholení ľudia vyzerajú nekultúrne a takýmto spôsobom chcel dosiahnuť nápravu. Daň zaviedol v roku 1705 cár Peter I. Tí, ktorí zaplatili boli povinní nosiť medený znak „bradáča".

Na jednej strane bol vyobrazený ruský orol a na druhej časť tváre človeka s nosom, ústami, fúzami a bradou. Zároveň bol v znaku vyrytý nápis „daň z brady bola zaplatená" a „brada je prebytočná záťaž".

3.Daň z „cracku"

Daň z „cracku" je názov dane uvalenej na ilegálne drogy v americkom štáte Tennessee. Schválená bola v roku 2005 a vzťahuje sa na nelegálne látky, zahŕňajúc i kokaín alebo marihuanu. Drogoví díleri sú povinní anonymne zaplatiť daň v štátnom daňovom úrade, kde obdržia známku, potvrdzujúcu platbu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak je díler uväznený a nemá zaplatenú daň, štát od neho môže vymáhať dlžnú sumu. 22 ďalších amerických štátov má podobné právne úpravy ako je daň z „cracku" v Tennessee. Ďalšou známou ilegálnou zdaňovanou aktivitou je aj prostitúcia.

2.Daň z plynatosti

Poľnohospodársky výskum na Novom Zélande má na svedomí navrhnutie dane z plynatosti. Táto daň bola navrhnutá v roku 2003, aby krajina mohla lepšie plniť záväzky Kjótskeho protokolu.

Daň mala byť zacielená na hospodárske zvieratá, ktoré vypúšťajú do ovzdušia metán, čo údajne na Novom Zélande tvorí až 50 percent skleníkových plynov. Je zbytočné dodávať, že v krajine s tak dôležitým farmárstvom sa uskutočnili protesty, pre ktoré nakoniec vláda upustila od tejto vskutku pozoruhodnej myšlienky.

SkryťVypnúť reklamu

1.Daň z moču

„Pecunia non olet" (Peniaze nesmrdia). Táto fráza sa začala používať ako výsledok dane z moču, zavedenej rímskymi cisármi Nerom a Vespasiananom v 1. storočí nášho letopočtu.

Moč z verejných latrín bol v tých časoch zbieraný a predávaný. Využíval sa totiž ako cenný prvotný materiál pre mnohé chemické procesy - pri spracovaní koží, pri praní ako zdroj čistiaceho amoniaku, či na bielenie vlnenej tógy. Vyskytli sa aj správy, že na území dnešného Španielska sa používal na bielenie zubov.

Keď sa Vespasianov syn, Titus, sťažoval na nechutnosť dane, jeho otec mu údajne ukázal zlatú mincu a vyslovil slávny citát. Vespasianove meno je dodnes používané na označenie verejných pisoárov - vo Francúzsku „vespasiennes", v Talinasku „vespasiani" a v Rumunsku „vespasiene".

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: listverse.com, wikipedia.org

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (5. 4. 2025)
USD 1.106
AUD 1.810
CZK 25.142
JPY 160.560
CAD 1.570
GBP 0.850
HUF 405.700
PLN 4.263
CHF 0.941
SEK 10.974

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 948
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 821
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 090
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 421
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 136
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 657
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 244
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 845
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 009
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 633
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 122
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 436
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 107
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 506
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 578
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Množstvo Slovincov dochádza za prácou do zahraničia, väčšina do Rakúska.


TASR

Šéf komory exekútorov vyzdvihol sociálne prínosy pre najslabšie skupiny,


TASR 1
Americký prezident Donald Trump.

Platforma sa má odpojiť od ByteDance, inak jej hrozí v USA zákaz.


SITA 1
Fotovoltaické moduly v bavorskom Ansbachu.

Väčšina z inštalácií je na strechách a fasádach budov a priemyselných stavieb.


TASR 5
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 009
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 633
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 122
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 436
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 107
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 506
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 578
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu