NOVÁKY. Predstaviteľ spoločnosti M-Energo - jediného záujemcu o kúpu Nováckych chemických závodov v konkurze, Miroslav Remeta dal dnes verejný prísľub, že v NCHZ nedôjde k prepúšťaniu a že v budúcom roku potrebuje fabrika reštrukturalizáciu a revitalizáciu.
"Nezruší sa ani jedno pracovné miesto a prilákame ďalších investorov, ktorí vytvoria nové pracovné miesta," povedal Remeta.
Štát podnik nechce
Minister hospodárstva Juraj Miškov po dnešnej návšteve podniku potvrdil, že štát nevyužije zákon o strategických podnikoch, lebo je podľa neho zlý a deformuje podnikateľské prostredie na Slovensku.
Zákon, ktorý prijala bývala vláda a má platnosť do konca tohto roku, dáva možnosť štátu prostredníctvom Fondu národného majetku SR ponuku kupujúceho dorovnať alebo prevýšiť, a tak prednostne získať právo na odkúpenie nováckej firmy.
Prístup ministra Miškova ocenil aj primátor mesta Nováky Dušan Šimko, pričom ho požiadal o podporu pri vytvorení nového priemyselného parku, ktorý by vznikol v spolupráci s NCHZ.
Závody za dva milióny
Za kúpu Nováckych chemických závodov spoločnosť M-Energo Bratislava podľa portálu eTrend.sk ponúkla dva milióny eur. Túto čiastku určil v uplynulom období správca konkurznej podstaty, aby sa záujemcovia mohli uchádzať o majetok podniku.
Členovia veriteľského výboru sa vraj budúcu stredu rozhodnú, či ponuku príjmu. M-Energo sa však zrejme stane novým majiteľom chemičky, lebo podľa portálu by ponuku mohli odmietnuť členovia veriteľského výboru len jednohlasne. M-Energo je však údajne rozhodujúcim členom veriteľského výboru a jeho zástupca zrejme nebude hlasovať proti ponuke firmy.
"Pokiaľ veritelia ponuku príjmu, zmluva o predaji NCHZ by mala byť podpísaná do konca roka, samozrejme ak štát nevyužije predkupné právo," uviedol v písomnom stanovisku správca konkurznej podstaty Miroslav Duračinský.
Pokuta za kartel
Novácka spoločnosť sa dostala do problémov po tom, ako Európska komisia vlani rozhodla, že ona, ako aj jej bývalá materská spoločnosť 1. garantovaná, budú musieť zaplatiť za kartelové dohody s ďalšími európskymi chemickými firmami pokutu 19,6 milióna eur.
Podľa komisie totiž v rokoch 2004 a 2007 stanovili ceny a rozdelili si trhy s práškovým acetylidom vápenatým, granulovaným acetylidom vápenatým a granulovaným horčíkom vo veľkej časti Európskeho hospodárskeho priestoru. Novácka firma podala po udelení pokuty návrh na konkurz, čomu súd vyhovel.