BRATISLAVA. Zápas medzi bankami o klientov, ktorí chcú financovať kúpu nehnuteľnosti formou hypotekárneho úveru, sa pomaly končí.
Hypotekárna jeseň bola pre banky úspešná, a preto sa niektoré rozhodli svoje akcie o pár týždňov predĺžiť. Výhody však už nie sú také, aké boli v októbri.
Iné banky si však povedali dosť. Svoje úrokové sadzby opäť zvyšujú.
Úroky sa zmenili
Medzi banky, ktoré zmenili úrokové sadzby smerom nahor, patrí aj ČSOB. Na túto zmenu upozornil nedávno čitateľ Trendu. V banke si chcel zobrať úver 5. novembra. Vtedy dostal informáciu, že zvýhodnený úrok bude platiť do konca novembra. Banka však ešte v ten istý deň sadzby zvýšila.
„Akciovú úrokovú sadzbu na hypotekárne úvery sme s fixáciou na tri roky vo výške 3,7 percenta ponúkali do 5. novembra. K jej úprave sme pristúpili s ohľadom na vývoj sadzieb na trhu,“ povedala hovorkyňa banky Zuzana Francúzová.
Momentálne začína úroková sadzba tejto banky tesne nad štyrmi percentami. Ostatné benefity prebiehajúcej kampane, ako sú 24 hodinové schválenie úveru a 100percentná zľava z poplatku banka ponechala.
Maroš Ovčarik z portálu financnahitparada.sk tvrdí, že za zmenou úrokovej sadzby sú aj kroky konkurencie. „Úrok, ktorý ponúkala ČSOB, bol priamou reakciou na úrokovú sadzbu Tatra banky. Akcia tejto banky skončila a tým zmenila úrokovú sadzbu aj ČSOB, pretože ju možno považovala za dumpingovú,“ povedal.
Tatra banka skončila s nízkym úrokom pre každého na konci októbra. Jej úroková sadzba sa síce nezmenila, hypotéku s úročením 3,75 percenta však už nezíska každý.
„V súčasnosti predstavuje spomínaná úroková sadzba už iba spodnú hranicu pri fixácii na jeden, dva alebo tri roky,“ povedal hovorca banky Boris Gandel.
Tento úrok je však veľmi ťažké získať. „Robili sme vlastný prieskum. Traja odlišní klienti rôznej bonity žiadali Tatra banku o úver a ani jeden nezískal takúto úrokovú sadzbu,“ povedal Ovčarik.
Záujem bol veľký
Dve najväčšie banky sa do tejto hypotekárnej vojny nezapojili a úrokové sadzby nemenili. „Nechceli sme lákať klientov na zdanlivo výhodné ponuky a príliš nízke sadzby. Tie sa neskôr môžu ukázať ako veľmi rizikové, tak pre klienta, ako aj pre banku,“ povedal hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.
Obe banky držali svoje úrokové sadzby pri jednoročnej fixácii v okolí štyroch percent. Pokles v počte poskytnutých úveroch však nezaznamenali.
„Záujem o hypotéky je veľký, mali sme vlastnú akciu, ktorú sme predĺžili do konca novembra,“ hovorí hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová.
Niektoré banky zaznamenali v medzimesačnom porovnaní aj viac ako stopercentný nárast žiadostí. Najnižší úrok na našom trhu má aj naďalej Volksbank Slovensko, ktorá ponúka trojpercentný úrok pri fixácii na jeden, dva a tri roky. Stále je tu však priestor, aby úrokové sadzby klesali.
„Miera nesplácaných úverov je na Slovensku relatívne v poriadku, banky sa toho veľmi neboja. Priestor na znižovanie úrokových sadzieb tu teda je, pretože sadzby u nás sú nad úrovňou priemeru eurozóny,“ tvrdí Vladimír Dohnal zo Symsite Research.
No hypotéky už nezlacnejú. „Boom hypotekárnych úverov je minulosťou. Väčšina bánk končí svoje akcie koncom novembra a začína vojna o spotrebiteľské úvery,“ povedal Ovčarik.