LISABON. My nie sme Grécko ani Írsko, dušujú sa portugalskí politici. Napriek tomu sa o nich hovorí ako o tretích v poradí, kto možno bude musieť požiadať eurozónu o pomoc. Aj na obálke najnovšieho čísla Economistu na potápajúcej sa lodi Európskej únie veje okrem írskej aj portugalská zástava.
„Je to pol ku pol,“ hodnotí pravdepodobnosť, že Lisabon nakoniec kapituluje a bude musieť požiadať pomoc o euroval, Diogo Nunes, ekonomický novinár z agentúry Lusa. Portugalská vláda sa podľa neho všemožne snaží zabrániť, aby sa vydala cestou Írov.
Kupuj, čo je naše
Kabinet premiéra Jose Socratesa napríklad rozbehol veľkú kampaň „Kupuj, čo je naše“. Vyzýva Portugalcov, aby si kupovali domáce výrobky a pomohli nakopnúť ekonomiku, ktorá môže budúci rok skončiť v červených číslach. Ku kampani sa pripojil aj futbalový klub Benfica Lisabon. Fanúšikov nabáda, aby dávali prednosť produktom s logom slzy a písmenom P.
Portugalský minister financií Fernando Teixeira dos Santos sa obáva, že zlá situácia v Írsku by mohla nakaziť európske trhy a stiahnuť aj jeho krajinu.
V parlamente sa mu podarilo presadiť vyrovnanejší rozpočet na budúci rok s deficitom 4,6 percenta (proti minuloročným 9,3 percenta). Súčasťou opatrení je zníženie platov vo verejnom sektore o 5 percent, zmrazenie dôchodkov, aj zvyšovanie daní.
Portugalcom hrozí recesia
Hlavná analytička portugalskej banky BPI Cristina Casalinho neskrýva pesimizmus.
„Možnosť, že Portugalsko bude potrebovať pomoc, je reálna,“ vraví. Vyrovnanejší rozpočet je podľa nej dobrou správou, no kľúčové bude, ako bude implementovaný, keďže predchádzajúce úsporné balíčky neskončili tak, ako vláda sľubovala.
Portugalské banky sú na rozdiel od írskych v dobrej kondícii. „Problémom je však stagnujúca ekonomika, v budúcom roku nám hrozí recesia 1,1 percenta,“ tvrdí analytička Casalinho.
Autor: Lisabon