LONDÝN.
Tretia najväčšia maloobchodná sieť na svete chce do roku 2014 až 2015 rozšíriť predajnú plochu v strednej a východnej Európe na 4,1 milióna štvorcových metrov (m2) zo súčasných 2,2 milióna m2.
Tesco vkladá veľké nádeje aj do modernizácie už existujúcich hypermarketov v regióne. Priemerné týždenné tržby v predajniach, ktoré už prešli rekonštrukciou, totiž stúpli o 19 % a týždenný počet zákazníkov sa zvýšil v priemere o 14 %.
Okrem toho chce Tesco dosiahnuť až štvornásobný nárast príjmov z Číny, kde tiež plánuje zvýšiť počet hypermarketov o viac ako dvojnásobok na vyše 200 obchodov.
Tesco prevádzkuje 850 predajní v Česku, Maďarsku, Poľsku, na Slovensku a v Turecku. Za 12 mesiacov do konca februára 2010 dosiahol v tomto regióne tržby vo výške 7,6 miliardy GBP (8,89 miliardy eur), čo je približne 12 % z celkového obratu spoločnosti.
V rámci expanzie otvorí v strednej a východnej Európe ďalšie hypermarkety s rozlohou zhruba 5000 m2, ale prevahu budú mať nové kompaktné predajne s rozlohou 2000-4000 m2 a malé obchody typu Express.
Pri modernizácii prinesie do zrekonštruovaných predajní minimálne 5000 nových produktov a služieb, vrátane predaja mobilných telefónov, optiky, liekov a photoshopy.
Informovala o tom agentúra Reuters.