BUDAPEŠŤ. Opatrenia maďarskej vlády týkajúce sa súkromných dôchodkových fondov sú predmetom ostrej kritiky pondelňajšieho vydania britského hospodárskeho denníka Financial Times, ktorý ich prirovnáva ku krokom v Argentíne.
Ako o tom informovala dnes maďarská tlačová agentúra MTI, Financial Times v komentári poznamenáva, že Evita je jedným z filmov, ktorý nakrúcali v Budapešti a maďarská metropola v tomto prípade nahradila Buenos Aires.
"Teraz realita opakuje fikciu po tom, čo sa populistická maďarská vláda pokúša zhabať súkromné dôchodky, čím kopíruje stránku zo scenára argentínskej peronistickej prezidentky Cristiny Fernándezovej," uvádza sa v britskom denníku.
Maďarská vláda už začala s presmerovaním príspevkov zo súkromných dôchodkových fondov, ktoré mieni využiť na splnenie cieľa deficitu dohodnutého s Medzinárodným menovým fondom a Európskou úniou v roku 2008.
Orbán oklieštil aj Ústavný súd
Na rozdiel od prepadu trhu v Argentíne po oznámení zámeru zhabania tamojších súkromných dôchodkov je reakcia maďarských investorov zvláštnym spôsobom zdržanlivá.
Ekonóm Lajos Bokros, ktorý bol pred 15 rokmi autorom tvrdých, ale v konečnom dôsledku úspešných úsporných opatrení, však upozorňuje, že takýto krok maďarskej vlády môže ublížiť spoločenskej solidarite.
Denník ďalej podotýka, že demokratické inštitúcie, ktoré sú v Maďarsku stále ešte mladé, sú vystavené silným tlakom. Po tom, ako ústavný súd vzniesol námietky voči záležitosti súkromných dôchodkových fondov a iným opatreniam, vládny Maďarský občiansky zväz - Fidesz využil vyše dvojtretinovú väčšinu v parlamente, aby obmedzil právomoci Ústavného súdu v rozpočtových otázkach. Pritom pokračuje aj v snahách odstrániť šéfa nezávislej centrálnej banky.
Boja sa reforiem
Maďarská vláda síce nejasne prisľúbila, že financie zo súkromných dôchodkových fondov vloží do štátneho dôchodkového systému, avšak v tomto systéme prerozdeľovania neexistujú individuálne účty. Táto epizóda nie je úpravou dôchodkovej politiky, ale "zreteľným schmatnutím majetku". Jeho cieľom je vyhnúť sa reštrikčným opatreniam, ktoré by uškodili popularite vlády, konštatuje denník.
Súkromné dôchodkové úspory sa stali lákadlom aj v iných krajinách bývalého východného bloku. Príslušné rozhodnutia a úvahy v tomto smere už zazneli v Litve, Bulharsku, Estónsku aj Poľsku.
V Maďarsku zareagovalo prekvapivo málo ľudí z tých troch miliónov, ktorých majetok je takto ohrozený. "Oni môžu ešte čerpať inšpiráciu z iného filmu nakrúcaného tiež v Budapešti z Mortal Kombatu," uzatvoril Financial Times.