AMSTERDAM.
"Vylúčenie Írska z eurozóny nie je dobrý nápad, malo by to zbytočne neželané následky. Ak by sme umožnili okrajovým krajinám eurozóny devalváciu meny, poškodí to náš obchod a ekonomiku," odpovedal minister na otázku, či by takýto krok nebol riešením.
Zároveň súhlasil s návrhom nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá požaduje, aby sa investori podieľali na nákladoch spojených s riešením finančnej krízy Írska. Objem peňazí potrebných na reštrukturalizáciu írskych bánk zatiaľ nie je známy, no podľa holandského ministra nie je možné, aby sa tento problém súkromných investorov netýkal. "Aj akcionári a držitelia dlhopisov budú musieť niesť dôsledky reštrukturalizácie," povedal Jan Kees de Jager.
Nevyhol sa ani výške firemnej dane v Írsku, ktorej zníženie žiadajú najmä Francúzsko, Nemecko a Rakúsko. Aj keď Írsko bude musieť nájsť cesty na čo najrozsiahlejšie zníženie výdavkov, pri daniach bude musieť byť podľa neho opatrné.
"Bolo by vhodnejšie, ak by Dublin zvýšil daň z pridanej hodnoty než daň z firemných ziskov," dodal minister. Najsilnejším ekonomikám v eurozóne sa však zvlášť nepáči nízka firemná daň, ktorú považujú za neférovú výhodu a ktorou Íri v minulých rokoch prilákali do krajiny veľký počet nadnárodných koncernov ako Microsoft, Intel, eBay alebo Google.
Informovala o tom agentúra Reuters.