BRATISLAVA. Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) zatiaľ nevie, ako bude hlasovať na rokovaní ministrov financií EÚ o pôžičke Írsku. „Neviem to povedať dopredu. Budeme o tom rokovať aj vo vláde, aj v Bruseli,“ povedal.
Mikloš sa v nedeľu zúčastnil na telefonickej konferencii ministrov financií eurozóny a niektorých ďalších krajín. Írsko na nej požiadalo o aktiváciu eurovalu.
Mikloš spolu s ostatnými žiadosť Írska podporil, ale s niekoľkými výhradami. Najmä tou, že z dlhodobého hľadiska je takýto postup nebezpečný, keď sa na nákladoch pomoci podieľajú daňoví poplatníci, a banky nie.
Práve tie spôsobili Írsku problémy. Priveľmi sa angažovali vo financovaní realitných projektov a keď ceny nehnuteľností padli, vykázali veľké straty. Írska vláda ich chce teraz predávať.
Mikloš nesúhlasí ani s tlakom niektorých krajín na Írsko, aby zvýšilo dane. O priebehu rokovania bude dnes informovať vládu. „Budem chcieť mať aj mandát vlády na rokovania ministrov financií,“ povedal.
Budeme žiadať zábezpeku
Írsko zrejme dostane pôžičku vo výške 80 až 90 miliárd eur, výška úroku sa odhaduje okolo piatich percent. Dublin tak vyjde pôžička lacnejšie oproti tomu, keby si požičal priamo na trhu. Riziková prirážka írskych dlhopisov na sekundárnom trhu včera opäť rástla, úroky sa zasa vyšplhali k úrovni 8,5 percenta.
Keď sa euroval aktivuje, vydá dlhopisy a peniaze, ktoré získa, požičia po častiach Dublinu. Záruka Slovenska je do výšky 4,37 miliardy eur. Euroval je akciovka s najvyšším ratingom a so sídlom v Luxemburgu. Slovensko je jedným z jej 16 akcionárov s podielom zhruba 1 percento.
„Zo Slovenska neodíde žiadna hotovosť. Došlo by k tomu iba v prípade, ak by Írsko nebolo schopné hradiť svoje záväzky,“ povedal šéf parlamentného finančného výboru Jozef Kollár (SaS).
Mikloš však včera povedal, že Slovensko podobne ako Fínsko žiada, aby sa jeho pohľadávka v takom prípade kolateralizovala. To znamená, že by bola založená bezpečnými cennými papiermi, ktoré síce vlastní Írsko, no vydala ich napríklad nemecká vláda.
K našej pomoci Írsku sa včera vyjadril aj predseda SNS Ján Slota. O podmienkach pomoci by sa podľa neho malo diskutovať v pléne Národnej rady.
Kollár však pripomína, že pristúpenie Slovenska k eurovalu ratifikoval parlament. „Slovensko sa stalo súčasťou eurovalu. My sme povinní v tomto záväzku konať,“ povedal. Národná rada v júli na rozdiel od eurovalu nesúhlasil s pôžičkou pre Grécko vo výške 820 miliónov eur.
Kľúčový štvorročný plán
Dublin dnes predstaví štvorročný ozdravný plán za 15 miliárd eur. Budúcoročný rozpočet je na programe 7. decembra. Írsky minister financií Brian Lenihan včera povedal, že schválenie rozpočtu je životne dôležité. „Musíme schváliť rozpočet, musíme zajtra zverejniť fiškálny plán, čo urobíme.“
Aj eurokomisár pre finančné a menové záležitosti Olli Rehn povedal, že je dôležité, aby Írsko schválilo rozpočet „radšej skôr ako neskôr“.
Komisia podľa neho do polovice decembra predloží návrh trvalého mechanizmu pomoci. Ten by mal podľa komisára Rehna už počítať aj s účasťou súkromných investorov. To je aj podmienka našej vlády.
Trhy sú však stále nervózne. Medzi investormi sa začína šíriť obava, že ďalším na rade je Portugalsko a potom Španielsko. Euro sa včera oslabilo k úrovni 1,34 dolára za euro.
Španielsko si včera požičalo na tri a šesť mesiacov dvojnásobne drahšie ako nedávno. Stúpla aj riziková prirážka jeho aj portugalských desaťročných bondov.
„Určite je za tým sčasti aj vypočítavosť špekulantov na trhoch. Ale treba za tým hľadať aj dlhy krajín a slabý bankový systém,“ povedal analytik Trim Broker Stanislav Pánis.