BRATISLAVA. Avizuje to Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.
Zmenami, ktoré by mali začať platiť v priebehu niekoľkých mesiacov, sa majú odstrániť deformácie v právnej úprave dôchodkových fondov. Ide o úpravy, ktoré presadilo predchádzajúce vedenie rezortu pod vedením Viery Tomanovej (Smer-SD). Niekoľkými legislatívnymi zásahmi sa zmenilo obmedzenie a rozloženie rizika, umiestňovanie investícií i porovnávanie výkonnosti dôchodkových fondov.
Zásadnou zmenou bude opätovné zavedenie povinného vstupu do druhého piliera pre mladých, ktorí prvý raz vstúpia na trh práce. Platiť by tak malo začať pôvodné nastavenie, ktoré sa presadilo pri zavádzaní kapitalizačného piliera. Tomanová následne podmienku zrušila a mladí ľudia mali iba niekoľkotýždňovú možnosť do neho vstúpiť.
Novinkou bude však aj možnosť vystúpiť z druhého piliera aj pre túto skupinu ľudí. "Tieto fyzické osoby budú mať zároveň možnosť prejaviť svoju vôľu nebyť zúčastnené na starobnom dôchodkovom sporení počas prvých 365 dní trvania dôchodkového poistenia vzniknutého podľa zákona o sociálnom poistení," vysvetľuje rezort práce.
Minister práce Jozef Mihál (SaS) pri nástupe do funkcie avizoval aj zavedenie možnosti sporenia vo viacerých fondoch naraz. V každom fonde by sa malo rozlíšiť aj investovanie, iná politika bude v konzervatívnom, vyváženom a iná v rastovom fonde. Podľa tohto nastavenia sa budú rozlišovať aj garancie pre sporiteľov.
"Sporiteľ sa bude môcť rozhodnúť a nie tak ako dnes, že si vyberie buď jeden, druhý alebo tretí fond, ale tak, aby si svoju investíciu vedel rozložiť minimálne medzi dva piliere," uviedol v rozhovore pre TASR Mihál. Dodal, že chystaná zmena nebude povinná pre sporiteľov, bude len možnosťou.