BRATISLAVA. mi.
V memorande sa asociácia a konfederácia zaviazali využívať bipartitný sociálny dialóg ako osvedčený nástroj na implementáciu bipartitných dohôd európskych sociálnych partnerov do národnej legislatívy a praxe. Rozhodli sa presadzovať zmeny v pracovnoprávnej legislatíve až po ich spoločnom prerokovaní.
Memorandum, okrem iného, zakotvuje ustanovenia o zlepšovaní sociálnych podmienok zamestnancov na pracovisku, predkladanie návrhov na riešenie problémov hospodárskej a ekonomickej krízy v jednotlivých odvetviach, ako aj spoluprácu pri zabezpečovaní a kontrole bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
"Som rád, že sme v memorande potvrdili úsilie využívať v kolektívnom vyjednávaní všetky naše práva vo väzbe na obdobie hospodárskej krízy a vyjadrili podporu kolektívnemu vyjednávaniu na všetkých úrovniach. Budeme sa usilovať o pozitívne zmeny v systéme sociálneho poistenia, o dohodu pri novelizácii Zákonníka práce, ako aj o dohodu pri zmene zákona o minimálnej mzde," uviedol prezident KOZ Miroslav Gazdík.
"Vymedzenie bipartitného dialógu v memorande je na džentlmenskom základe, sociálni partneri sa však zaviazali vynaložiť potrebné úsilie na naplnenie obsahu tejto spolupráce," dodal prezident AZZZ Tomáš Malatinský.
Obe strany sa tiež dohodli, že zmeny alebo doplnenia memoranda možno realizovať len so vzájomným súhlasom. Platnosť memoranda sociálni partneri neohraničili žiadnym dátumom.