ĽUBĽANA. Zlepšenie počas predchádzajúcich 12 mesiacov zaznamenali všetky sektory s výnimkou stavebníctva.
Štatistický úrad krajiny v stredu oznámil, že ukazovateľ podnikateľskej dôvery zostal v novembri na úrovni mínus 8 bodov, čo znamená oproti rovnakému mesiacu minulého roka zlepšenie o 6 percentuálnych bodov.
Ukazovateľ dôvery v sektore služieb si v novembri v porovnaní s októbrom polepšil o 5 percentuálnych bodov a spotrebiteľská dôvera vzrástla o 2 percentuálne body. Ukazovateľ dôvery pre stavebníctvo v novembri naopak stratil 2 percentuálne body. Stavebníctvo bolo zároveň jediným sektorom, ktorý zaznamenal zhoršenie aj v medziročnom porovnaní, a to o 6 percentuálnych bodov, oznámil ďalej štatistický úrad krajiny.
Slovinskú ekonomiku vlani mimoriadne tvrdo zasiahla svetová kríza a hrubý domáci produkt krajiny oslabil o 8,1 %. V roku 2010 očakáva slovinská vláda hospodársky rast na úrovni 0,9 %, v roku 2011 by mala ekonomika posilniť o 2,5 %.