BERLÍN. Požaduje to Nemecko. Podľa kancelárky Angely Merkelovej musia politici nájsť na tento krok odvahu.
Hromadné zavádzanie štandardizovanej klauzuly o zdieľaní rizík investormi, ktoré by malo platiť pre všetky dlhopisy vlád eurozóny, bude podľa nemeckého ministerstva financií bezproblémové a malo by sa začať už na budúci rok.
Vyplýva to z dokumentu ministerstva, ktorého kópiu má k dispozícii agentúra Bloomberg. Nemecké ministerstvo financií sa k tomu odmietlo vyjadriť.
Táto správa ešte zvýšila turbulencie na trhu so štátnymi dlhopismi krajín eurozóny. Riziková prirážka na španielske dlhopisy voči referenčným nemeckým Bundom vyskočila na najvyššiu úroveň od zavedenia eura. Portugalské dlhopisy oslabovali, keďže investori očakávajú, že krajina bude nasledovať Grécko a Írsko a požiada o finančnú pomoc.
Spoločná európska mena oslabila o 0,3 % na 1,3331 USD/EUR. Kurz eura teda pokračuje v poklese aj po utorkovom páde o 1,9 %. Riziková prirážka na 10-ročné španielske dlhopisy voči nemeckým Bundom vzrástla na 235 bázických bodov. Výnos portugalských dlhopisov sa zvýšil o 7 bázických bodov na 6,803 %.
"Aby sa predišlo katastrofe, je potrebné, aby sa upokojujúce vyhlásenia európskych ministrov z uplynulých dní urgentne premietli do zmysluplných opatrení," napísal v dnešnom Financial Times šéf najväčšieho dlhopisového fondu na svete Pacific Investment Management Co (PIMCO) Mohamed El-Erian.
Merkelovej plán na zavedenie stáleho krízového mechanizmu od polovice roka 2013, keď sa skončí euroval, vyvolal po jeho schválení lídrami Európskej únie (EÚ) na októbrovom summite výpredaj dlhopisov okrajových štátov eurozóny, ako sú Írsko, Portugalsko alebo Španielsko.
V rámci stáleho mechanizmu majú časť zodpovednosti prevziať aj súkromní investori. V prípade, že sa vláda, ktorej dlhopisy vlastnia, dostane do problémov s financovaním dlhu, budú musieť prevziať časť nákladov alebo odložiť splatnosť časti svojich pohľadávok.
Návrh ministerstva je podľa stratéga UniCredit Kornelia Purpsa v rozpore s eurovalom, ktorý bude trvať až do konca júna 2013, a s vyhlásením ministrov financií najväčších ekonomík únie zverejneným počas Soulského summitu G20. "Vybaviť nové dlhopisy štandardizovanou klauzulou o zdieľaní rizík od roku 2013 má naozaj zmysel, ale tento návrh môže vyvolať ešte väčšiu nervozitu," dodal Purps.
Ministri financií Nemecka, Francúzska, Talianska, Španielska a Británie vo vyhlásení zverejnenom 12. novembra uviedli, že "akýkoľvek nový mechanizmus nadobudne platnosť najskôr od polovice roka 2013" a nebude mať vplyv na dlhopisy vydané predtým.
Podľa dokumentu nemeckého ministerstva financií prvým krokom v prípade dlhovej krízy nejakej krajiny eurozóny je predĺženie splatnosti jej dlhopisov. Ak budú problémy so solventnosťou pokračovať aj potom, bude sa uvažovať o ďalších krokoch, ako sú ďalšie predĺženie splatnosti, zníženie výnosov a zníženie nominálnej hodnoty dlhopisov.
Nemecko chce mať hotový návrh podoby stáleho krízového mechanizmu pred decembrovým summitom EÚ, na ktorom budú lídri rokovať o tomto pláne.
Opakované vyhlásenia Angely Merkelovej, týkajúce sa zapojenia súkromných investorov do riešenia budúcich dlhových kríz a zdieľania rizika, vyvolali kritiku zo strany prezidenta Európskej centrálnej banky (ECB) Jeana-Claudea Tricheta rovnako ako lídrov Španielska a Grécka, ktorí tvrdia, že takéto vyhlásenia zvyšujú nervozitu na trhoch, čo poškodzuje ich snahy o zníženie deficitu.
Merkelová dnes v nemeckom parlamente uviedla, že politici musia nájsť odvahu na to, aby donútili investorov niesť časť rizika pri investovaní do vládnych dlhopisov. "Majú politici odvahu, aby donútili tých, ktorí zarábajú peniaze, aby tiež zobrali na seba riziko? Alebo je obchodovanie s vládnymi dlhopismi jediným podnikaním na svete, ktoré je bezrizikové?"
Merkelová tiež zopakovala, že chce prinútiť súkromných investorov, aby v prípade budúcej dlhovej krízy eurozóny akceptovali zatiaľ nešpecifikované straty. "To je o nadradenosti politiky a o limitoch trhov," uviedla nemecká kancelárka, ktorá priznala, že znervóznila trhy svojou tvrdohlavosťou v tejto záležitosti.
"Nechápem, akú hrá hru," uviedol hlavný dublinský ekonóm firmy Bloxham Stockbrokers Alan McQuaid. Dodal, že si nevie predstaviť, ako by Merkelovej vytrvalé pripomínanie, že investori musia znášať časť nákladov budúcich kríz, mohlo upokojiť trhy. "Požiar sa už šíri a dostáva sa do lesa."
Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.