BRATISLAVA. Chaos a nezhoda. Tí, čo chceli majetok Nováckych chemických závodov (NCHZ) v konkurze predať za dva milióny eur, tvrdia, že sa predaj neuskutoční. Naopak Fond národného majetku, ktorý bol proti predaju za túto cenu, tvrdí, že veritelia rozhodli v prospech predaja.
„Výbor veriteľov ponuku de facto prijal, keď nezaviazal správcu na jej odmietnutie, rovnako ponuku neodmietli jednomyseľne ani zabezpečení veritelia," povedal právny zástupca FNM Juraj Bizoň.
Inak interpretovaný výsledok hlasovania veriteľov môže rozhodnúť súd, ak sa naň znesvárené strany obrátia.
Konkurzný správca Miroslav Duračinský je na strane M-Energa. To je spoločnosť s nejasným vlastníckym pozadím, ktorá chcela fabriku kúpiť.
Vo veriteľskom výbore hlasovali za predaj traja z piatich členov. Firma MEnergo sa hlasovania zdržala a FNM, ktorý si nárokuje vyše 22 miliónov eur, hlasoval proti. Z dvojmiliónovej ceny by mu totiž nezostalo nič.
Vo výbore zabezpečených veriteľov boli štyria zo šiestich členov proti predaju - mesto Nováky sa zdržalo. Poštová banka bola za predaj.
M-Energo ukázalo na štát
Miroslav Remeta, ktorý zastupuje M-Energo, nečakane včera obrátil pozornosť na štát, ktorý má na základe zákona o strategických podnikoch predkupné právo na niektoré firmy v konkurzoch. Novácka chemička medzi ne patrí.
„Štát si zobral možnosť prijatú ponuku zvýšiť a prevziať podnik. Je tu teraz úvaha, či by nemal chemičku kúpiť za znaleckú hodnotu," povedal za M-Energo. Znalecká hodnota podniku je 127 miliónov eur, Remeta ponúkol dva milióny.
Súdne spory o výsledok hlasovania by pravdepodobne viedli k tomu, že konkurz by sa predĺžil až do budúceho roka. Štát však má predkupné právo len do konca tohto roka. Po tomto termíne nebude konkurzný správca blokovaný pri prepúšťaní ľudí. V NCHZ ich pracuje okolo 1800.
„Štát sa dostal pred otázku, ako bude riešiť zamestnancov. Závod v tomto stave nemôže fungovať a nemá prakticky žiadnu hodnotu, čomu zodpovedá aj naša ponuka," povedal Remeta.
Zaujíma sa už aj Radičová
O konkurz chemičky sa včera začala zaujímať aj premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). Hovorila, že štát sa snaží pôsobiť tak, aby ľudia vo fabrike neprišli o prácu. Detaily v tejto súvislosti nepovedala.
Minister hospodárstva Juraj Miškov je proti tomu, aby štát majetok chemičky kúpil, aj keď sa v auguste sťažoval na priebeh konkurzu u ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ).
Na otázku, či celé ponukové konanie správcu na majetok firmy pokladá za podvood, povedal: „To, či tender bol, alebo nebol podvod, musia posúdiť iné orgány, a nie ja."
„Vláda by mala konať a využiť predkupné právo, aby predala chemičku v novej transparentnej súťaži," povedal exminister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer), autor sporného zákona o strategických podnikoch.