BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Maďarská vláda sa rozhodla definitívne ukončiť existenciu druhého povinného dôchodkového piliera. Do konca januára budúceho roku sa musí každý rozhodnúť, či bude len v prvom štátnom pilieri dôchodkového poistenia, povedal včera minister pre národnú ekonomiku György Matolcsy.
Dodal tiež, že ak si bude chcieť niekto na dôchodok aj ďalej šetriť s niektorou zo súkromných dôchodkových sporiteľní, bude úplne vylúčený zo štátneho dôchodkového systému. Nedostane tak nič z 24-percentných penzijných odvodov, ktoré za neho do penzijného systému odvádza jeho zamestnávateľ, oznámil minister.
Vyrovnanie deficitu a znižovanie dlhu
Na penzijný účet klienta súkromnej penzijnej sporiteľne pôjdu už len peniaze z 10-percentného odvodu, ktorý si platí sám. Tí, čo sa nevrátia do štátneho penzijného systému, tak podľa vládneho návrhu prídu až o 70 percent dôchodku.
Z doterajších vyjadrení vládnych politikov však nie je jasné, nakoľko chce kabinet premiéra Viktor Orbána toto pravidlo uplatniť retroaktívne.
Menšiu časť takto získaných príjmov by vláda použila na vyrovnanie deficitu štátneho penzijného fondu, zvyšok na znižovanie štátneho dlhu, povedal Matolcsy. Celková suma, ktorá by na úkor súkromných sporiteľní mohla do rozpočtu pritiecť, je až 10 miliárd eur, píšu internetové noviny index.hu.
Štát sa má postarať lepšie
Za extrémny a neuskutočniteľný označil návrh vlády pre noviny Világgazdaság ústavný právnik György Kolláth. Takýto krok by zamestnancov pripravil o právo na dôchodok, zakotvené aj v ústave, povedal.
O likvidácii druhého piliera hovoria politici Orbánovej vlády už niekoľko mesiacov. Najprv vláda na 14 mesiacov zastavila odvody do súkromných penzijných fondov. Premiér to odôvodnil tým, že sa štát dokáže o tieto peniaze postarať lepšie. „Nikoho nemožno nútiť, aby hral na burze," vyhlásil Orbán.
Súkromné penzijné spoločnosti sa pre vládne kroky chcú obrátiť na ústavný súd a uvažujú o medzinárodnej arbitráži. Kompetencie maďarského ústavného súdu však vláda práva pre toto nedávno výrazne zúžila.