Írsko predstavilo razantný úsporný plán. Úroky z jeho dlhopisov aj tak stúpli. Dlhové problémy vyvolávajú obavy už aj u politikov, či sa eurozóna udrží.
BRATISLAVA. Írsko včera predstavilo plán, ako chce do konca roku 2014 ozdraviť verejné financie o 15 miliárd eur. Už v budúcom roku chce získať 6 miliárd eur.
Vláda v Dubline chce na škrtoch výdavkov za štyri roky ušetriť 10 miliárd eur, 5 miliárd eur majú priniesť vyššie dane. Stúpnuť by mala DPH z 21 na 22 percent v roku 2012 a na 23 percent o rok neskôr.
O miesto by malo prísť 24 750 štátnych úradníkov. Minimálna hodinová mzda klesne o euro na 7,65 eura. Vláda má tiež ušetriť 2,8 miliardy eur na sociálnych dávkach, informoval The Irish Times.
Napriek razantným opatreniam riziková prirážka desaťročných írskych dlhopisov včera opäť rástla. Ich úroky stúpli na 8,9 percenta. „Investorov zneisťuje, ako navrhované opatrenia bude realizovať vláda, ktorá vzíde z predčasných volieb," povedal analytik Volksbank Vladimír Vaňo.
Agentúra Standard & Poor's včera znížila Írsku rating o dva stupne.
Čakáme na podmienky
Írsko si podľa informácie rádia RTE požičia 85 miliárd eur. O výške a podmienkach pomoci sa však stále rokuje. Slovensko bude na rokovaniach správnej rady eurovalu zastupovať štátny tajomník rezortu financií Vladimír Tvaroška.
S akým mandátom tam pôjde, nie je zatiaľ dohodnuté, čaká sa na konečnú dohodu o pomoci.„Tieto veci sa budú dolaďovať postupne. Platí však to, čo povedala pani premiérka a minister financií," povedal Tvaroška.
Riešenie naordinované Írsku neutlmilo, ale zvýšilo pochybnosti okolo portugalského a španielskeho dlhu, myslí si Peter Schutz.
Premiérka Iveta Radičová povedala, že na rokovania o pomoci Írsku pôjdeme so štyrmi podmienkami. Takýto postup nie je totiž dlhodobo udržateľný. Navyše, na nákladoch finančnej pomoci by sa mal podieľať aj súkromný sektor.
Írsko však nebudeme tlačiť do zvyšovania firemnej dane. Pre prípad, že by nevládalo splácať pôžičku, budeme žiadať, aby naša pohľadávka bola založená bonitnými cennými papiermi, ktoré drží Írsko.
Merkelová: Ide o euro
Euro sa včera na chvíľu oslabilo pod 1,33 dolára za euro, neskôr sa posilnilo na 1,34. „Prišlo zopár dobrých správ, napríklad vzrástol index podnikateľskej dôvery v Nemecku," povedal Kamil Boroš z XTrade Brokers.
Aj včera však z Nemecka prenikli informácie, ktorých sa investori obávajú. Nemecké ministerstvo financií pripravilo materiál, podľa ktorého investori, ktorí si kúpia od januára novovydané dlhopisy niektorej z vlád eurozóny, zoberú na seba časť rizika, ak sa daná vláda dostane do problémov.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová vzniesla v utorok v súvislosti s dlhovými problémami Európy obavy o euro. „Sme v mimoriadne vážnej situácii, pokiaľ ide o euro," povedala. To pobúrilo člena Európskej centrálnej banky Ewalda Nowotného. „Euro ohrozené nie je. Ohrozené sú konkrétne štáty," povedal.
Isté obavy naznačil včera aj náš minister financií Ivan Mikloš. Existuje podľa neho reálne riziko, že sa eurozóna rozpadne alebo minimálne budú jej fungovanie sprevádzať veľké problémy, uviedla agentúra TASR