KOŠICE. Odborári z východného Slovenska vyjadrujú ostrý nesúhlas so zámerom zaviesť regionálnu minimálnu mzdu.
Ako informoval člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica, rozhodla o tom Regionálna rada predsedov OZ KOVO Košického a Prešovského kraja na svojom zasadnutí, kde sa zaoberali konsolidačnými opatreniami vlády SR, ako aj návrhmi k pripravovanej novelizácií Zákonníka práce.
„Nemožno akceptovať návrh, aby bohatšie regióny bohatli a chudobnejšie stagnovali, či dokonca ešte viac upadali.
Protestujeme voči navrhovaným opatreniam a žiadame sa vážne zaoberať alternatívnymi návrhmi Konfederácie odborových zväzov ku konsolidácií verejných financií,“ povedal Balica.
Podľa odborárov nie sú vládne návrhy v súlade so sociálnou solidaritou sociálne orientovanej spoločnosti. „Samotný trhový mechanizmus nedokáže za súčasných podmienok stierať sociálne a regionálne rozdiely na Slovensku bez intervencie adekvátnych právnych noriem,“ tvrdí Balica.
Podľa kovákov ekonomicko-sociálna situácia, stav na trhu práce, firemná kultúra v mnohých podnikoch si vyžaduje zachovať súčasný právny stav pracovnoprávnych vzťahov.
Varujú, že navrhované nerovnovážne postavenie v prospech zamestnávateľov spôsobí napätie a nepokoje v podnikoch s negatívnym dopadom na ekonomickú prosperitu.