BRATISLAVA. V stredu po schôdzi veriteľov Nováckych chemických závodov (NCHZ) ich konkurzný správca Miroslav Duračinský tvrdil, že veritelia sa jednoznačne nezhodli na prijatí alebo odmietnutí ponuky firmy M-Energo. Tá za kúpu chemičky ponúka 2 milióny eur.
Správca však o prijatí ponuky nedal medzi veriteľmi hlasovať. Pýtal sa ich len to, či ho „zaväzujú odmietnuť ponuku“.
Veritelia mu v hlasovaní ponuku neprikázali odmietnuť. Správca teda hlasovať o jej prijatí nedal. Duračinský sa obhajuje, že takto predpísali hlasovanie Zásady speňažovania majetku. Ide o dokument, ktorého je autorom.
Právnici: Je to zvláštne NCHZ v skratke Chemička sa dostala do konkurzu vlani po tom, čo jej Brusel dal pokutu 19,6 milióna eur za kartelovú dohodu, rok 2008 skončila so ziskom 362tisíc eur, vláda Roberta Fica ju vyhlásila za strategický podnik, fabrika preto nemôže prepúšťať, predať sa môže len ako celok, bol preto vyhlásený tender, záujemcovia mali na prihlásenie 3 týždne, súťažné podmienky napadol FNM na súde, na konkurz sa sťažovali aj ďalší veritelia, súd všetky sťažnosti označil za neopodstatnené.
Hlasovania o zápornej otázke sa zdržalo mesto Nováky a M-Energo. „Otázka ma zaskočila a nevedel som okamžite reagovať, tak som sa radšej zdržal,“ povedal primátor Novák Dušan Šimko. Tvrdí, že správca o znení uznesenia nediskutoval.
Formulácia sa nepozdáva advokátovi Radovanovi Palovi. Ide podľa neho o obštrukciu zo strany správcu. „Výsledkom pozitívnej otázky je jednoznačný výsledok. Keď sa však pýta záporne, už to nie je jednoznačné. Malo by však platiť logické pravidlo, že keď veritelia neodmietajú, tak prijímajú,“ povedal Pala.
Podľa neho, ak správca nemal dostatočne jasný pokyn, mohol kedykoľvek počas schôdze dať hlasovať o pozitívnej otázke. Správca však hlasovanie nezopakoval.
"V konkurzoch nestrategických podnikov znie obvykle otázka pozitívne,“ povedal konkurzný správca a advokát Jozef Griščik. Podľa neho však správca dal hlasovať o negatívnej otázke pre predkupné právo štátu, ktoré mu vzniklo na základe zákona o strategických podnikoch.
„Nedal hlasovať o prijatí ponuky zrejme preto, lebo záujemcovi ho ešte pre existenciu predkupného práva štátu nemôže predať,“ povedal Griščik. Správca pokyn na odmietnutie nedostal, preto by mal podľa Griščika ponúknuť podnik štátu. Správca ešte nevie, či podnik štátu ponúkne. Tvrdí, že sa rozhodne „po dôkladnej analýze“.
Štát chcel M-Energu prispieť Šéf rezortu hospodárstva Juraj Miškov (SaS) avizoval, že je proti využitiu predkupného práva. S premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ) sa zaujímajú najmä o zamestnancov. Zákon o strategických podnikoch zakazuje správcovi prepúšťať, jeho platnosť sa končí 31. decembra. V januári bude mať teda ruky voľné.
Rezort hospodárstva tvrdí, že reálnemu investorovi je ochotný cez štátnu pomoc prispieť na výstavbu priemyselného parku. „Ale musí tam prísť reálny investor a reálne vytvoriť pracovné miesta,“ povedal hovorca rezortu Robert Merva. M-Energo plánovalo vybudovať priemyselný park v areáli chemičky.