BRATISLAVA.
Vyplýva to z pripravovanej hodnotiacej správy konzultačnej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy.
Časté politické zásahy do pravidiel fungovania sporenia na dôchodok spravili z druhého piliera zrkadlový obraz jeho pôvodnej podoby.
"Hlavným odkazom pre sporiteľov bolo v roku 2005 to, že nový penzijný systém nebude natoľko závislý od politických rozhodnutí ako priebežný, no časť sporiteľov bude musieť znášať riziká výkyvov na trhoch, ak sa rozhodnú pre rastové alebo vyvážené fondy. Dnes to nielenže neplatí, ale platí to úplne naopak," uviedol TASR riaditeľ spoločnosti Michal Nalevanko.
Sporitelia boli podľa neho v minulých rokoch svedkami viacerých zásadných zmien vo fungovaní druhého piliera, po ktorých už vďaka povinným garanciám nenesú takmer žiadne investičné riziká.
Na zozname hlavných zmien, ktoré do nového dôchodkové systému priniesla predchádzajúca vláda, patrí obmedzenie prestupov sporiteľov medzi dôchodkovými správcovskými spoločnosťami (DSS), dvojnásobné otvorenie možnosti návratu sporiteľov do Sociálnej poisťovne, zníženie poplatkov správcom penzijných fondov a zavedenie garancií, chrániacich sporiteľov pred rizikom znehodnotenia ich úspor.
Správcovia fondov sú od roku 2009 povinní doplniť majetok v dôchodkových fondoch z vlastných zdrojov v prípade, ak fondy v stanovených obdobiach dosiahnu záporné výnosy, teda stratu.
Nová forma garancií mala podľa finančného analytika Mária Blaščáka zo spoločnosti Oxys Capital svoje opodstatnenie v čase prudkých výkyvov na akciových trhoch, ich povinné zachovávanie pre všetkých sporiteľov však nepovažuje za vhodné.
"Najmä v rastových dôchodkových fondoch sú sporitelia, ktorí budú sporiť dlhodobo, desiatky rokov. Práve oni by mali dostať možnosť ísť vo väčšej miere do akciových investícií, ktoré majú v dlhšom časovom horizonte potenciál vyššieho zhodnotenia," zdôraznil Blaščák.
Vhodným riešením by preto podľa neho mohlo byť rozšírenie výberu pre sporiteľov aj o možnosť investovať časť svojich úspor na svetových akciových trhoch.
Plány na takúto zmenu avizoval už v čase svojho nástupcu na ministerské kreslo súčasný minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál (SaS). Sporitelia by od polovice budúceho roka mali mať možnosť výberu nielen jedného, ale viacerých dôchodkových fondov, do ktorých by svoje úspory rozdelili.