BRATISLAVA. Zástupcovia poľnohospodárov a potravinárov zo všetkých regiónov Slovenska sa v utorok 30. novembra 2010 zídu na verejnom zhromaždení pred budovou parlamentu v Bratislave, aby aj touto formou predniesli svoje požiadavky na stabilizáciu podnikateľského prostredia v agropotravinárskom komplexe.
Odvetvie sa podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, ktorá je hlavným organizátorom zhromaždenia, nachádza po vlaňajšom vyše 20-% poklese nákupných cien a tohtoročných ničivých záplavách v hlbokej kríze.
Tú môže v budúcom roku navyše prehĺbiť vládny návrh opatrení na konsolidáciu verejných financií, o ktorých bude rokovať parlament.
Petícia za zachovanie poľnohospodárstva
Nemec pripomenul, že z rozhodnutia krízového štábu SPPK sa začiatkom novembra rozbehla petičná akcia za zachovanie slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva, ktorá vyvrcholí utorkovým verejným zhromaždením.
Doteraz ju podporili už desaťtisíce občanov, ktorých podpisy na petičných hárkoch spolu s textom petície odovzdajú zástupcovia petičného výboru predsedovi parlamentu Richardovi Sulíkovi.
Petícia obsahuje 6 dôležitých opatrení, ktorých splnenie považujú poľnohospodári a potravinári za kľúčové. Okrem zachovania daňového zvýhodnenia nafty používanej na agrárnu výrobu patrí medzi požiadavky petičného výboru tiež legislatívne zamedzenie možnosti neúmerného rastu dane z pozemkov a zo stavieb.
Ďalej nezvyšovanie spotrebnej dane z piva a nerušenie zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch medzi dodávateľom a odberateľom tovaru, ktorým sú potraviny.
Petícia požaduje tiež zabezpečenie 20-% národného doplatku priamych platieb a primerané zvýšenie prostriedkov na štátnu pomoc v rozpočte verejnej správy pre rok 2011.
DPH zvýšiť o dve percentá
V súvislosti s novelou zákona o dani z pridanej hodnoty sa prihovára za podporu tzv. predaja z dvora jeho zaradením do nižšieho daňového pásma a perspektívne presadzovanie nižšej sadzby tejto dane pre vybrané druhy základných potravín.
Predstavitelia agropotravinárskej samosprávy sú presvedčení, že všetky ich požiadavky sa dajú splniť bez negatívneho vplyvu na deficit štátneho rozpočtu v prípade, ak sa na prechodné obdobie základná sadzba DPH nezvýši o 1 percentuálny bod, ako to navrhla vláda, ale až o 2 percentuálne body, ako to spolu so SPPK v rámci tripartitných rokovaní presadzovala Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení.
"Nespochybňujeme potrebu konsolidácie verejných financií, ale náklady, ktoré s ňou budú spojené, by mala rovnomerne znášať celá verejnosť, nie iba vybrané segmenty ekonomiky," uviedol na margo opodstatnenosti požiadaviek poľnohospodárov a potravinárov predseda SPPK Milan Semančík, ktorý je zároveň aj predsedom petičného výboru.
"Nemôžeme sa zmieriť s tým, že nemalú časť finančnej záťaže ozdravovania verejných financií by sme mali znášať práve my, ktorí po ostatných dvoch nepriaznivých rokoch stojíme na pokraji existenčného ohrozenia," dodal predseda SPPK.