BRATISLAVA. Štát chce zdaniť firmám zisk z predaja nepoužitých emisných povoleniek alebo z ich držby sadzbou 80 percent. Bude sa to týkať prebytočných emisných kvót, ktoré im boli pridelené na roky 2011 a 2012.
„Dotkne sa to 133 firiem zo 144, lebo dostali viac povoleniek, ako bola ich reálna spotreba," povedal včera minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ). Štát by mal tým získať zhruba 150 miliónov eur.
Rozdávanie povoleniek Väčšina podnikov na Slovensku dostala na obdobie rokov 2008 až 2012 podstatne viac povoleniek na vypúšťanie emisií CO2, ako potrebujú.
Prebytočné emisné kvóty Firmy s relatívne najvyššou nadalokáciou:
Tehelne Vranov, Petrochema (v konkurze), Siderit, Trnavská teplárenská, Slovmag, Handlovská energetika, Bučina Zvolen, Chemosvit Energochem, Kronospan SK, Termonova. Firmy s najvyššou absolútnou nadalokáciou:
U. S. Steel Košice, Slovenské elektrárne, Slovnaft, Eustream, Carmeuse Slovakia, SMZ Jelšava, Siderit, Východoslovenské stavebné hmoty, PPC Power, Považská cementáreň. IFP
„Vláda Roberta Fica v roku 2007 nerozdelila emisné kvóty v súlade s verejným záujmom, ale so záujmom konkrétnych firiem, navyše nerovnomerne," povedal Mikloš.
Ministerstvo životného prostredia, ktoré v roku 2007 emisné kvóty rozdeľovalo, viedol v tom čase nominant SNS Jaroslav Izák.
Až 37 firiem dostalo podľa ministerstva financií kvótu, ktorá o viac ako 30 percent prevýšila skutočnú priemernú spotrebu za roky 2005 a 2006.
Aj keď podniky dosiahli v roku 2005 objem emisií 25,2 milióna ton a v roku 2006 25,5 milióna ton, predchádzajúca vláda firmám rozdelila povolenky na 32,2 milióna ton.
Ministerstvo financií tvrdí, že o množstve pridelených povoleniek sa pre mnoho prevádzok rozhodovalo na základe individuálnych rokovaní s ministerstvom životného prostredia.
Inštitút pre finančnú politiku pri ministerstve financií vyčíslil, že za prvé dva roky je takzvaná nadalokácia v percentuálnom vyjadrení najvyššia v Európe. Bývalá vláda mohla 10 percent kvót predať za trhovú cenu cez aukcie a získať peniaze.
Túto možnosť nevyužila, povolenky rozdala bezplatne firmám. Ak by sa predalo 3,2 milióna ton, štát mohol podľa prepočtov inštitútu za päť rokov získať 265 miliónov eur.
Tvrdenia o nevýhodnom rozdeľovaní nadmerných kvót sú podľa expremiéra Roberta Fica (SMER) iba Miklošovým výmyslom. „Netvrdím, že tento zákon nepodporíme. Len odmietam obvinenia, ktoré prichádzajú ako na bežiacom páse od pána Mikloša," povedal.
Výnos je okolo 133 miliónov Firmy v Európe môžu medzi sebou s emisnými povolenkami (EUA) obchodovať. Ak ich majú prebytok, môžu ich predávať a naopak. V rokoch 2013 až 2020 už ich nebude prideľovať vláda.
Inštitút vyrátal, že za roky 2008 až 2012 dosiahne potenciálny výnos firiem približne 666 miliónov eur. Priemerne ročne štát tak odovzdal súkromným firmám majetok okolo 133 miliónov eur. Vláda chce získať časť zárobku späť.
Mikloš teraz očakáva námietky firiem. Nejde podľa neho o opatrenie, ktoré zhoršuje podnikateľské prostredie. Minister tiež pripustil, že daň sa nemusí týkať tých firiem, ktoré ušetrili povolenky, lebo ich investovali do nových technológií.
„Vzhľadom na to, že zatiaľ nemáme bližšie a konkrétne informácie o navrhovaných zmenách a podmienkach ich aplikácie, nechceme špekulovať ani o tom, ako by mohli ovplyvniť našu činnosť," povedala hovorkyňa Eustream, dcérskej firmy SPP, Danica Beharková.
Medzi tri firmy s relatívne najvyššou nadalokáciou kvót patria podľa rezortu financií Tehelne Vranov, Petrochema, ktorá je v konkurze a Siderit. Firmou s najvyššou nadalokáciou kvót v absolútnom vyjadrení je podľa ministerstva spoločnosť U.S. Steel Košice.
Oceliarne v americkom vlastníctve zatiaľ nechceli na Miklošov návrh reagovať. Počkajú si na legislatívu.
„Národný alokačný plán II na roky 2008 až 2012 ešte neskončil a nižšie než očakávané emisie v našom prípade veľmi presne kopírujú pokles výroby pre krízu, ktorá začala v roku 2008. Naše výpočty boli veľmi presné a z nich sme vychádzali," povedal hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača.