BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Snaha maďarskej vlády premiéra Viktor Orbána zlikvidovať druhý pilier penzijného systému vyvolala v zahraničí veľmi kritické ohlasy.
Ak dotyčný zostane klientom niektorej zo súkromných dôchodkových sporiteľní, bude úplne vylúčený zo štátneho dôchodkového systému. Nedostane tak nič z penzijných odvodov, ktoré za neho odvádza zamestnávateľ.
Penzijná daň miesto odvodu
Zostane mu len to, čím si na penziu prispieva sám. Vláda sa dokonca rozhodla 24-percentné penzijné odvody odvádzané firmami premenovať na penzijnú daň, aby na ne klientom súkromnej spoločnosti zanikol právny nárok.
Znepokojenie nad týmito zmenami vyjadril napríklad európsky komisár pre hospodárstvo a financie Olli Rehn.
Komisia sa obáva o dlhodobú udržateľnosť maďarského penzijného systému, najmä „keď sa hodnoty zhromaždené v penzijných fondoch majú využiť na financovanie bežných výdajov, ako to naznačuje rozpočtový plán na rok 2011", povedal serveru Bruxinfo Rehnov hovorca Amadeu Altafaja.
Komisii prekáža aj spôsob prestupovania medzi prvým a druhým pilierom, ktorý podľa Altafaja „nie je taký slobodný, ako to pôvodne vyzeralo".
Obmedzenie Ústavného súdu
Únii navyše prekážajú ďalšie inštitucionálne zmeny presadené Orbánovou vládou, ktoré „môžu podkopať kontrolné schopnosti nezávislých inštitúcií".
Maďarská vládna strana Fidesz napríklad obmedzila kompetencie Ústavného súdu, aby nemohol posudzovať ústavnosť ekonomických krokov kabinetu a hrozí zrušením Rozpočtovej rady, ktorá hospodársku politiku vlády kritizovala.
Zväz Stabilitás združujúci maďarské súkromné penzijné poisťovne vo štvrtok oznámil, že petíciou požiada Európsky parlament, aby vymenoval únijného ombudsmana, ktorý by prešetril porušenie ústavných práv troch miliónov klientov súkromných poisťovní v krajine. Z rovnakého dôvodu sa chce obrátiť aj na európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.