SME

Na zvýšenie platu musí byť dôvod

Namiesto vysokého jednorazového zvýšenia platu odborníci odporúčajú žiadať každé dva roky o desať percent viac.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

Máte vynikajúcu prácu so skvelým kolektívom, no pri pohľade na výplatnú pásku zosmutniete a možno sa aj nahneváte. Pred tým, ako začnete uvažovať nad zmenou práce, oplatí sa riskovať a požiadať o zvýšenie platu.

Aj keď ste možno doteraz nenašli na diskusiu o platových podmienkach odvahu, musíte ju otvoriť vy. „V súčasnosti už málokedy platí, že sám nadriadený za vami príde a ponúkne lepšie mzdové podmienky," vraví šéf personálnej agentúry ProAct People Peter Paška.

Pri otvorení diskusie o plate nesmiete zabudnúť, že viac peňazí sa nárokovať nedá. „Zníženie alebo zvýšenie mzdy je možné len po dohode zamestnanca a zamestnávateľa," hovorí právnička Simona Stahovcová z advokátskej kancelárie Rowan Legal. Vyplácaná mzda závisí od dohody v pracovnej zmluve, jej zvyšovanie zasa môže byť dohodnuté v kolektívnej zmluve.

SkryťVypnúť reklamu

V pracovnej zmluve je upravená aj vaša náplň práce. Ak vám zamestnávateľ pridá prácu, ktorú v zmluve upravenú nemáte, je to jeden z argumentov na diskusiu o plate. No nemal by byť jediný.

V správnom čase a s argumentmi Kto svoju žiadosť o zvýšenie platu podmieňuje slovami: „nemôžem si ani dovoliť poriadnu dovolenku", ten asi príliš neuspeje. Jediné, čo sa počíta, je váš výkon. Preto je dôležité dopredu si premyslieť, čo všetko ste už pre firmu vykonali a čo máte ešte v pláne urobiť.

Upustite z prehnaných požiadaviek, tie rozhodne vzbudia nevôľu.

„Občas niekto argumentuje tým, že už päť rokov nedostal pridané a teraz chce všetko dohnať naraz. No takýto argument neuspeje," vysvetľuje Paška.

Obvyklé zvýšenie platu sa podľa neho pohybuje niekde okolo desiatich percent. „Preto by mali zamestnanci požiadať o zvýšenie platu pravidelne približne každé dva roky. Aj z pohľadu zamestnávateľa totiž nebolí malé zvýšenie toľko, ako keby ste požiadali naraz o tridsať percent navyše.

SkryťVypnúť reklamu

Čo však rozhoduje o zvýšení platu? „Máte viac úloh, zodpovednosti, zvýšila sa vám kvalifikácia či kompetencia súvisiaca s prácou, dokončili ste úspešne projekt hodný zvýšenia platu alebo skôr odmeny," vyratúva správne argumenty konzultantka poradenskej spoločnosti Human Dynamic Katarína Hečková.

Medzi správne argumenty patrí aj vaša „cena". Pracujete na sebe, chodíte na vzdelávacie kurzy, ovládate niekoľko jazykov? To všetko je dobré pripomenúť v diskusii o plate.

Porovnávanie skôr ublíži Za žiadnych okolností by ste nemali argumentovať faktmi o vašich kolegoch v znení „ale on, ale ona má/môže/robí". „Porovnávanie pôsobí skoro ako žalovanie na základnej škole a koniec koncov nikdy neviete, kto má s kým aké vzťahy," pripomína Paška.

SkryťVypnúť reklamu

Kolega totiž môže byť vo firme dvadsať rokov, čo mení jeho platovú aj „vyjednávaciu" pozíciu. Objektívne hodnotenie cez množstvo práce existuje len v obmedzenom množstve profesií, preto sa treba s určitou mierou nespravodlivosti vyrovnať. Pri ukazovaní na kolegov si premyslite, či je to vôbec vhodné vzhľadom na vašu pracovnú zmluvu. V niektorých firmách by ste totiž plat a pracovné podmienky svojich kolegov nemali poznať.

Keď sa už rozhodnete niečo porovnávať, zistite si obvyklý plat vo vašej profesii. Pri stanovení výšky platu samozrejme hrá úlohu, v akom regióne pracujete, ako veľká je vaša firma a tiež napríklad to, či ide o podnik so zahraničnou účasťou.

Neúspech? Žiadosť opakujte alebo odíďte

Všetko má svoje hranice. Nekonečné chodenie za šéfom a dožadovanie sa lepších podmienok a neustále odmietanie môžu naštrbiť vzťahy.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Ak vašu žiadosť o zvýšenie platu zamietli, zachovajte pokoj, aj keď máte dôvod hnevať sa. „Po neúspešnej diskusii by sa mal zamestnanec opýtať, aké predpoklady musí splniť, aby žiadosť o viac peňazí mohla byť vypočutá," odporúča Peter Paška z agentúry ProAct People.

Ak vám šéf nesľúbi, že bude o zvýšení platu uvažovať napríklad za šesť mesiacov, prípadne vás neustále odsúva slovami, že ešte nebolo rozhodnuté, nevzdávajte to.

Nekonečné chodenie za šéfom a dožadovanie sa lepších podmienok, však môže naštrbiť vzťahy a liezť všetkým zúčastneným stranám na nervy.

V prípade opakovaného odmietnutia preto zvážte, či nie je lepšie sa nakoniec uskromniť, alebo zo súčasného pracoviska radšej odísť.

Adam Valček

Ženy a muži rokujú o plate inak

SkryťVypnúť reklamu

Výskumy dokazujú, že existujú rozdiely vprežívaní medzi mužmi aženami, ktorí si pýtajú vyšší plat. Do procesu vyjednávania ovýške platu vstupuje viera vseba, nároky, ďalšie možnosti postupu či hodnota človeka na pracovisku. „Ženy vnímajú samy seba viac vo vzťahoch kostatným, zatiaľ čo muži sa vidia viac ako samostatné jednotky asvoje ja si nespájajú so vzťahmi do takej miery ako ženy," hovorí Katarína Hečková zporadenskej spoločnosti Human Dynamic. Ženy nechcú alebo sa boja požiadať ozvýšenie platu, pretože sa boja, že by si tým pokazili vzťahy svedením, alebo že budú vnímané ako agresívnejšie osoby. Preto sa pre ženy odporúča, aby svoje negatívne pocity zpožiadavky na zvýšenie platu odbúrali odosobnením sa. Znamená to, že namiesto toho, aby hovorili, že sú hodnotnejšie ako osoby, povedia, že ich schopnosti sú hodnotnejšie. Adam Valček

SkryťVypnúť reklamu

Škrtal sa najmä trinásty plat

Len pätnásť percent zamestnancov má výhody ako pred krízou. Ostatní sa museli s niektorými bonusmi rozlúčiť. Najčastejšie to bol trinásty plat.

BRATISLAVA, PRAHA. Celkovo 85 percent zamestnancov prišlo v posledných dvanástich mesiacoch o niektorý z benefitov, ktoré im poskytoval zamestnávateľ. Naopak, všetky zamestnanecké výhody zostali zachované len pätnástim percentám ľudí. Najčastejšie firmy krátili trináste platy a pravidelné bonusy, najmenej príspevky na stravovanie.

Ukázal to prieskum českého pracovného portálu OnlinePráce, na ktorom sa zúčastnilo takmer tisícsto jeho návštevníkov. Navyše pri porovnaní s výsledkami predchádzajúcej ankety, ktorá zisťovala, aké benefity by ľudia oželeli výmenou za zachovanie svojho pracovného miesta, sa ukazuje, že firmy uberali hlavne také výhody, s ktorými sa ľudia lúčia najľahšie.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa júlovej správy portálu Profesia.sk sa naopak prestali škrtať nefinančné benefity. Poskytovanie nefinančných výhod je podľa výsledkov na veľmi podobnej úrovni, ako v druhom štvrťroku 2009.

Jediným benefitom, pri ktorom bol zaznamenaný medziročný nárast, je dovolenka navyše. Dovolenku navyše dostávajú najmä kvalifikovaní technickí a netechnickí zamestnanci.

Najväčší pokles v poskytovaní nefinančných benefitov bol zaznamenaný pri príspevku na zdravotné pripoistenie, služobnom aute aj na súkromné účely a preplácaní kultúry a športu. Bonusy, ktoré tiež ubúdajú, sú nápoje na pracovisku zadarmo, mobilný telefón aj na súkromné účely, preplatenie dopravy do práce.

Adam Valček

Na čo si dať pozor pri diskusii o plate

Nevydierajte

SkryťVypnúť reklamu

Pri rokovaniach o plate by ste nemali vydierať s tvrdením, že z firmy odídete. Môžete sa vám totiž stať, že počas diskusie bude reakciou na takúto vetu šéfova žiadosť, aby ste ku konkurencii prešli. Ak sa už takéto vydieranie rozhodnete použiť, rátajte s tým a zistite si ponuku na trhu práce. Správny okamih

Ide predsa o váš plat, kalkulujte teda, kedy je najlepší čas začať so šéfom o peniazoch rozprávať. Sú vo vašej firme pravidelné porady? Alebo máte dni či hodiny, keď je vždy prevádzka veľmi hektická? Potom radšej hľadajte nejakú alternatívu. Ak viete o šéfovi, že má vždy až do obeda zlú náladu, požiadajte radšej o schôdzku popoludní. Veľmi nepriaznivý okamih na požiadanie o zvýšenie platu je, ak má spoločnosť práve finančné problémy, či sa priamo nachádza v kríze. Podarilo sa vám však napríklad vybaviť veľkú zákazku? Potom je šanca na úspech omnoho väčšia. Najsilnejší argument nakoniec

SkryťVypnúť reklamu

Je nevyhnutné uvedomiť si, čo ponúkate. Pretože ak žiadate vyšší plat, samozrejme príde otázka, prečo si ho zaslúžite. Nezabudnite si schovať ten najsilnejší argument až na koniec rozhovoru. Pokiaľ ho použijete hneď na začiatku, jeho účinok môže veľmi rýchlo pominúť. Platí aj pravidlo opakovania; v pozmenenej forme pripomínajte nadriadenému počas rozhovoru to najhlavnejšie, prečo žiadate o zvýšenie platu. Aj vy máte cenu

Okrem zostavenia zoznamu argumentov je tiež dôležitá psychická príprava. Uvedomte si, že nie ste nijaký prosebník, ale máte pri zodpovedajúcom výkone nárok na viac peňazí. Máte svoju cenu a mali by ste sa na ňu aj reálne pozrieť. Vašu cenu zvyšuje napríklad ovládanie jazykov, špeciálneho softvéru alebo ak máte komunikačné schopnosti. Na rokovania so zdatnými manažérmi musíte byť psychicky dobre vybavený. Ak sa napríklad rozhodnete použiť argument o odchode do inej práce a nijakú prácu pritom nemáte vybavenú, dobrý manažér si to môže všimnúť na vašom neverbálnom prejave. Adam Valček

SkryťVypnúť reklamu

Výpoveď za diskusiu o plate môže skončiť na súde

Pýtanie si vyššej mzdy môže vyhrotiť vzťahy na pracovisku. Niektorí zamestnávatelia to môžu pochopiť ako porušenie lojality a prepustiť vás. Výpoveď však musí mať zákonný dôvod. Ak chýba, obráťte sa na súd.

BRATISLAVA. Dať zamestnancovi výpoveď len preto, že si pýta viac peňazí, je nezákonné. Firmy však môžu svoje dôvody šikovne skrývať za viac ustanovení Zákonníka práce, ktorý presne definuje, kedy môže byť pracovný pomer rozviazaný.

Kedy vás firma

môže vyhodiť? (príklady)

Ak sa stanete nadbytočným, o čom musí rozhodnúť zamestnávateľ, ak si neuspokojivo plníte pracovné úlohy a zamestnávateľ vás v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a vy ste to v primeranom čase neurobili, pre porušenie pracovnej disciplíny, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede. Zdroj: Zákonník práce

SkryťVypnúť reklamu

„Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v tomto zákone. Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná," píše sa v Zákonníku práce. Keď nesúhlasíte, napíšte to Aj keď ide o štandardnú výpoveď, dať ju zamestnancovi správne nie je úplne jednoduché. Keď vás prepustia len preto, že ste sa ozvali pre plat, podrobne si prečítajte výpoveď. Ak sa vám nezdá, nebojte sa vec dať na súd. Podľa skúseností slovenských a českých advokátov uspejú v pracovno-právnych sporoch spravidla zamestnanci.

Pri takýchto sporoch na Slovensku sa nedá ani uplatniť stav našej justície. Nech sa totiž spor o neplatnosť výpovede vlečie hoci aj päť rokov, v prípade jeho výhry vám musí zamestnávateľ vyplatiť ušlú mzdu za celé obdobie sporu. Na to však treba hneď pri výpovedi, okrem podania žaloby zamestnávateľa upozorniť a písomne mu oznámiť, že s prepustením nesúhlasíte.

SkryťVypnúť reklamu

Pozor na disciplínu Dôvodom na vyhodenie v súvislosti s pýtaním väčšej mzdy môže byť označenie miesta ako nadbytočného. Stačí na to vyhlásenie firmy. Ak však takúto výpoveď dostanete a firma hneď na to na vaše miesto prijme nového človeka, išlo o nezákonné prepustenie. Zákonník práce totiž hovorí o tom, že na takéto miesto sa nemôže tri mesiace prijať žiadny človek. V Česku je táto lehota ešte dlhšia.

Porušenie pracovnej disciplíny môže byť ďalším hraným dôvodom na prepustenie. Pri porušení disciplíny však platí postupnosť, že ak nejde o závažné porušenie, musia vás o ňom najprv písomne informovať. Výpoveď je až ďalším krokom. Čo je porušenie disciplíny, upravuje pracovný poriadok firmy. „Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu," píše sa v Zákonníku práce.

SkryťVypnúť reklamu

Ako správne postupovať

Keď dostanete výpoveď, ktorú nechcete prijať, ihneď písomne informujte svojho zamestnávateľa. V prípade, že by ste nesúhlas s výpoveďou zamestnávateľovi neoznámili, pracovný pomer bude ukončený dohodou. Proti neplatnej výpovedi je možné brániť sa súdnou cestou. Dôvod, prečo si myslíte, že je výpoveď neplatná, musíte vždy uviesť. Ak budete mať pocit, že ste dostali výpoveď pre reorganizáciu vo firme a žiadna sa neuskutočnila, napíšte to do svojho negatívneho vyjadrenia k danej výpovede.

Adam Valček

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (26. 4. 2025)
USD 1.136
AUD 1.780
CZK 24.929
JPY 162.800
CAD 1.575
GBP 0.853
HUF 406.530
PLN 4.268
CHF 0.942
SEK 11.002

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 515
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 938
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 002
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 232
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 236
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 193
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 989
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 355
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 27 930
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 23 084
  3. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 17 185
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 9 544
  5. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 4 565
  6. Ján Valchár: O Otíkovi Rákosníkovi v Bielom dome a žuvačke vo Vatikáne 4 458
  7. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy) 3 892
  8. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 3 443
  1. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu
  3. Věra Tepličková: Už aj ty... Kéry?
  4. INESS: Cena zamestnanca opäť narástla
  5. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
  6. Tupou Ceruzou: Pápež František
  7. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  8. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predikcie zverejnila Národná banka Slovenska.

Rizikom je najmä globálny vývoj.


TASR 3
Šéfka ECB Christine Lagardová. 

ECB bude možno musieť opäť prehodnotiť svoju prognózu.


TASR
Ilustračné foto

Obchodná vojna by sa mohla zmierniť.


TASR
Slavomír Molnár

Slavomír Molnár tvrdí, že trh ožil a lepšie sadzby si treba s bankou vyjednať.


7
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 27 930
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 23 084
  3. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 17 185
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 9 544
  5. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 4 565
  6. Ján Valchár: O Otíkovi Rákosníkovi v Bielom dome a žuvačke vo Vatikáne 4 458
  7. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy) 3 892
  8. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 3 443
  1. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu
  3. Věra Tepličková: Už aj ty... Kéry?
  4. INESS: Cena zamestnanca opäť narástla
  5. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
  6. Tupou Ceruzou: Pápež František
  7. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  8. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
SkryťZatvoriť reklamu