Pomoc Írsku nebola jedinou témou nedeľňajších rozhovorov v Bruseli. Nemecko a Francúzsko na nich predostreli dohodu, ako by mal vyzerať trvalý euroval.
Pôvodný článok tlačovej agentúry sme o 20:56 nahradili autorským textom SME
BRATISLAVA. Vláda v Dubline si požičia 85 miliárd eur. Írske banky dostanú z tejto sumy zrejme 35 miliárd, 50 miliárd pôjde na ozdravenie írskych verejných financií. Ich deficit sa vyšplhal na 32 percent HDP, v budúcom roku ho chce írska vláda skresať pod 10 percent.
Tretinu z celkovej sumy 85 miliárd eur dostane Dublin zo záručného fondu eurozóny, ktorý vydá na tento účel dlhopisy a od troch európskych krajín. Ide o Veľkú Britániu, Švédsko a Dánsko.
Slovensko bude ručiť za pôžičku necelým percentom zo sumy, ktorú poskytne záručný fond, zrejme do výšky 225 miliónov eur. Írsko si podľa BBC požičia z fondu zrejme za úrok 6 percent. Írsko dostane pôžičku na sedem a pol roka.
Tretinou z celkovej sumy pomoci prispeje vláde v Dubline a írskym bankám aj Medzinárodný menový fond. Ďalšiu tretinu doplní Európska komisia zo svojho krízového fondu.
Gréci sa v máji dohodli na pôžičke od EÚ a MMF vo výške 110 miliárd eur na päť rokov za 5,2 percenta.
Bruselské rokovanie Pomoc Írsku má dosiahnuť 85 miliárd eur, tretinu sumy bude kryť Európsky finančný stabilizačný mechanizmus spolu s príspevkom od Veľkej Británie, Švédska a Dánska, ďalšiu tretinu dá Európska komisia zo svojho krízového fondu, zvyšnú tretinu doplní Medzinárodný menový fond, úver bude poskytnutý na tri roky
Na podrobnostiach pomoci sa najprv v nedeľu v Dubline dohodli zástupcovia EÚ, Európskej centrálnej banky a MMF.
Detaily vrátane úrokovej sadzby, za ktorú si írska vláda požičia, následne poobede dotiahli v Bruseli ministri financií EÚ. Slovensko na rokovaniach zastupoval minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ).
Nedeľňajší výsledok mal vyslať signál trhom, na ktorých vládne v posledných dňoch veľká nervozita. Euro sa od začiatku novembra, keď stálo niečo vyše 1,42 dolára, oslabilo postupne na piatkových približne 1,32 dolára za euro. Po potvrdení detailov dohody sa euro voči doláru posilniilo na úroveň 1,33 dolára za euro.
Ministri sa nebavili iba o Írsku, ale aj o zastavení dlhových problémov v Európe. Investori sa obávajú, že slabá portugalská ekonomika nezaistí dosť zdrojov na splácanie jej dlhov. Veľký objem portugalských dlhopisov vlastní pritom Španielsko, ktoré by ich nesplácanie dostalo do ešte väčších problémov.
Francúzsko a Nemecko sa podľa agentúry Reuters dohodli na tom, ako Európska únia zapojí do riešenia ďalšej krízy súkromných investorov. Návrh v nedeľu predstavili aj ministrom financií EÚ. Riešenie bude súčasťou stáleho finančného mechanizmu, ktorý v roku 2013 nahradí terajší euroval za 750 miliárd eur.
Investori, najmä banky, by v prípade krachu niektorého člena EÚ prišli o časť investície do dlhopisov tejto krajiny. Európska komisia má detaily takzvaného trvalého eurovalu odsúhlasiť v polovici decembra.
„Vývoj nám dal za pravdu, že takýto mechanizmus, pri ktorom nesie riziko súkromný sektor, znižuje celkový morálny hazard. To je to, čo Slovensko podporuje,“ povedal Mikloš.
Protesty pokračovali Írska vláda predstavila minulý týždeň štvorročný balíček razantných opatrení za 15 miliárd eur. Zahŕňa napríklad zvýšenie DPH, zavedenie majetkových daní a daň na vodu, zvýšenie univerzitných poplatkov či zníženie hodinovej minimálnej mzdy. O prácu navyše príde 24 700 štátnych úradníkov.
V Dubline vyšlo do ulíc aj napriek nepriaznivému počasiu a hustému sneženiu viac ako 50-tisíc ľudí. Mohutný protest zvolali odborári, aby vyjadrili nesúhlas s úspornými krokmi vlády.
Medzi transparentmi sa objavili aj také, ktoré volali po odstúpení vlády a po zastavení diktátu Európskej únie a MMF. V Dubline si podľa írskej tlače takú veľkú demonštráciu nepamätajú.