Pôvodný článok tlačovej agentúry sme o 19:33 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Len päť percent. Toľko z uchádzačov o zamestnanie si hľadá prácu v štátnej správe. Vyplýva to z údajov portálu profesia.sk. Ak už človek chce pracovať pre štát, potom ide skôr o ženy než o mužov.
„Spomedzi žien, ktoré majú zverejnený životopis na portáli profesia.sk, chce v štátnej správe pracovať necelých sedem percent. Spomedzi mužov je to len 3,5 percenta životopisov,“ povedala Lucia Burianová z portálu.
„Štátna správa má povesť, že je to nudná a zle platená práca,“ vysvetlil snahu ľudí hľadať si prácu v súkromnom sektore Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV. Priemerný hrubý plat úradníkov je podľa Profesie na úrovni 888 eur. Na celom Slovensku to bolo za prvý polrok podľa štatistikov 741 eur.
Posudzuje sa podľa mužov
Bahna predpokladá, že ženy sú ochotnejšie pracovať v štátnej správe pre výhodnejšie časové podmienky a pre deti. „Nižší príjem menej prekáža, lebo u mužov je tlak, že majú vytvárať gro rodinného príjmu,“ povedal.
Svoje slová podoprel prieskumom: „Keď sme skúmali subjektívny pocit, kam sa ľudia v spoločnosti zaraďujú a ako to súvisí s objektívnymi faktormi, tak manželov plat bol u žien silnejší faktor.“
Zamestnancom štátu vraj chýba aj niečo iné než vyššie platy. „Možnosti kariérneho postupu a osobnostný rozvoj,“ zhrnula pracovníčka štátnej správy, ktorá si nepraje byť menovaná.
V prípade mužov, ktorí si hľadajú prácu v štátnej správe, o čosi väčší záujem prichádza s vekom. „V najvyššej vekovej kategórii, nad 55 rokov, je ich podiel 5,5 percenta,“ povedala Burianová.
Najväčší záujem pracovať pre štát majú ľudia v regiónoch s nižšou mzdou. Zamestnanci štátu majú tabuľkové platy, čiže sú rovnaké na celom Slovensku.
V regiónoch s nižšou mzdou si tak za ten istý plat môžu dovoliť viac tovarov, povedal Bahna. Dôkazom toho je aj veľký počet mužov učiteľov v chudobnejších regiónoch, dodal Bahna.
Štát hľadá v Bratislave
„Najväčší záujem o prácu v štátnej správe majú ľudia z Banskobystrického kraja, najnižší záujem je medzi ľuďmi z Trenčianskeho a Trnavského kraja,“ povedala Burianová. Najviac ľudí hľadá štát v Bratislavskom kraji, kde sídli veľa inštitúcií.
Medziročne záujem o prácu pre štát mierne klesol – o 0,7 percenta. Podľa Bahnu to môže súvisieť aj s tým, že obdobie najväčšej krízy je už preč, a tá mohla byť dôvodom, prečo sa ľudia viac snažili zamestnať s čo najväčšími istotami.