Predovšetkým Írsko musí zrealizovať svoj nový ambiciózny konsolidačný program a získať podporu daňových poplatníkov, ktorí ponesú väčšinu nákladov, pričom veritelia žiadne.
LONDÝN. Pomoc Írsku nerieši jeho problémy. Jej cieľom je len kupovanie času. Európa ho potrebuje, aby vybudovala stály mechanizmus znižovania zadlženosti štátov, tvrdí Mohamed El-Erian, šéf firmy spravujúcej najväčší dlhopisový fond na svete PIMCO.
Európa sa podľa neho cez víkend pokúsila o pomerne delikátnu operáciu. Ministri financií EÚ schválili záchranný úver pre Írsko a zároveň pokročili pri projektovaní stáleho krízového mechanizmu, ktorý má nahradiť euroval.
Záchranný úver pre Írsko nerieši dlhové problémy krajiny ani neznižuje náklady na obsluhu dlhu. "Jeho cieľom je namiesto toho stabilizovať situáciu na trhu, čo by malo írskej vláde dovoliť zrealizovať svoj nedávno ohlásený úsporný balík," napísal Mohamed El-Erian v článku zverejnenom v britskom denníku Financial Times (FT).
Môže obmedziť riziko
Íri budú musieť pri záchrannom úvere zaplatiť úrok 5,8 %, čo podľa šéfa PIMCO nie je málo, avšak výrazne menej, než keby si Írsko požičalo na trhu.
Pomoc teda nijak radikálne nezmení situáciu v Írsku. "Zníži riziko nákazy ďalších okrajových štátov eurozóny dovtedy, kým sa nevytvorí" stály krízový mechanizmus. "Nijako výrazne však nezlepší strednodobé vyhliadky Írska týkajúce sa rastu a zamestnanosti."
Podľa Mohameda El-Eriana záchranný úver pre Írsko "skôr odkladá než rieši problémy Európskej únie". Únia si podľa neho kupuje čas, aby mohla vytvoriť stály krízový mechanizmus, ktorý by mal vzniknúť v roku 2013 a mal by byť nástrojom na zníženie zadlženosti štátov eurozóny.
"Takýto mechanizmus rozšíri pole alternatív, ako riešiť budúce dlhové krízy, pričom tiež poskytne politicky prijateľnejšie zdieľanie nákladov." Mohamed El-Erian však upozorňuje, že musí byť splnených niekoľko podmienok, aby cez víkend schválený balík fungoval.
Ťarchu ponesú ľudia
Predovšetkým Írsko musí zrealizovať svoj nový ambiciózny konsolidačný program a získať podporu daňových poplatníkov, ktorí ponesú väčšinu nákladov, pričom veritelia žiadne.
Okrem toho musia írski veritelia a sporitelia rýchlo signalizovať, že ich záchranný balík upokojil a že neočakávajú rýchlejšie spustenie mechanizmu, v rámci ktorého budú časť nákladov niesť aj investori.
Nakoniec musí EÚ a Medzinárodný menový fond (MMF) zabrániť rozšíreniu dlhovej krízy do ďalších okrajových štátov eurozóny. To znamená, že v prípade potreby budú musieť poskytnúť úvery aj ďalším krajinám.
"Európe trvalo, než spoznala závažnosť dlhovej krízy okrajových štátov. Teraz tiež zisťuje, že podpora likvidity (aj keď nevyhnutná) nemusí stačiť. Namiesto toho sa Európa pustila do postupného prechodu k strednodobému mixu riešení v oblasti likvidity a solventnosti."
Mohamed El-Erian zdôrazňuje, že Európa chce a potrebuje, aby toto prechodné obdobie bolo pokojné, usporiadané a trvalo relatívne dlho. Únia však podľa neho ide po tenkom lane. "Každé pokĺznutie kvôli poslednej dohode európskym predstaviteľom rýchlo ukáže, že musia zvládnuť prechodné obdobie, ktoré je kratšie a menej usporiadané, než by chceli."