VYHNE. Podľa nich to bude pre tento slovenský pivovar znamenať zvýšenie spotrebnej dane až o 72 %.
"Pre Steiger s výrobou 160.000 hektolitrov tak stúpne daň prvý raz pri preradení medzi veľké pivovary a druhý raz pre nárast dane o 27 %," uviedol pre TASR riaditeľ pivovaru Jaroslav Vysloužil.
Zrušenie doterajšej hranice pre malé pivovary do 200.000 hl tak postihne Steiger ako jediný pivovar na Slovensku. "Prinúti nás znížiť výrobu o približne 60.000 hektolitrov a prepustiť okolo 50 zamestnancov, lebo v skupine veľkých pivovarov nie sme konkurencieschopný," pripomenul riaditeľ.
Zároveň tak paradoxne štát dostane menej na daniach, pretože pivovar bude platiť spotrebnú daň len zo 100.000 hl. Štát navyše príde aj o príslušnú časť DPH, daní zo miezd prepustených zamestnancov a odvody za nich.
Vysloužil varoval, že situácia môže byť ešte dramatickejšia. Investori pivovaru sú totiž posledným vývojom znepokojení. "V týchto dňoch ma dokonca jeden z akcionárov požiadal o zvolanie mimoriadneho zhromaždenia, s bodom rokovania o ukončení výroby," uviedol.
Z pohľadu investorov je to podľa neho logické. Pivovar, ktorý má ambície rásť, sa totiž nemôže rozvíjať pri výrobe pod 100.000 hl. V takom prípade je ekonomickejšie pivovar zavrieť a pivo prípadne dovážať. Tak to urobil napríklad pivovar v Poprade. "Za posledné štyri roky sme získali pre pivovar a pre Slovensko viac ako 7,5 milióna eur investícií a tieto sú pripravovaným administratívnym krokom ohrozené. Navrhujeme preto ponechať hranicu 200.000 hektolitrov pre malé pivovary, tak ako je to bežné v Európe, povedal Vysloužil.
Vyhniansky pivovar je najstarším slovenským pivovarom s bohatou tradíciou a takmer nepretržitým varením od roku 1473, čo je rarita aj v rámci Európy. V súčasnosti je trhovou trojkou v produkcii piva na Slovensku. Pivo sa v ňom varí na najmodernejších výrobných zariadeniach, ale stále klasickým postupom otvoreného a dlhodobého dvojstupňového kvasenia v spilkách a ležiackých tankoch.