RIM.
Reagoval tak na informácie Európskej komisie (EK), ktorá v pondelok (29. novembra) vo svojej prognóze uviedla, že rozpočtový deficit Talianska dosiahne na budúci rok 4,3 % hrubého domáceho produktu (HDP) namiesto vládou očakávaných 3,9 % HDP.
Navyše, riziková prirážka na talianske štátne dlhopisy v porovnaní s referenčnými nemeckými dlhopismi sa zvýšila na 210 bázických bodov, čo je najvyššia hodnota od zavedenia eura v roku 1999.
"Naše verejné financie sa vyvíjajú správnym smerom, Taliansko nepatrí medzi rizikové krajiny," povedal Casero. Rovnako aj Asociácia talianskych bánk oznámila, že finančná situácia Talianska, ako aj talianskych bánk je dobrá a najnovší rast rizikovej prirážky je výsledkom špekulácií na trhoch.
O Taliansku ako o možnej problematickej krajine sa začalo na trhoch hovoriť najmä v dôsledku jeho vysokého štátneho dlhu, ktorý by mal tento rok dosiahnuť 118,5 % HDP, čo je približne úroveň Grécka. Túto záťaž sa pritom nedarí znižovať dostatočne rýchlym tempom, keďže hospodársky rast krajiny je stále veľmi slabý.
Predstavitelia Talianska však už niekoľkokrát ubezpečili, že finančná situácia štátu je pod kontrolou a aj hlavný ekonóm Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Pier Carlo Padoan dnes zopakoval, že Taliansko nepatrí medzi rizikové štáty.
"Taliansku nehrozia problémy v blízkej ani vzdialenejšej budúcnosti, pretože, aj keď dlh štátu je vysoký, kroky, ktoré sa žiadajú od Talianska na stabilizáciu situácie, ani zďaleka nedosahujú rozsah krokov požadovaných od iných štátov," povedal Padoan.
Informovala o tom agentúra Reuters.