BRATISLAVA. Príjmový strop na získanie hypotekárneho úveru pre mladých sa od 1. januára zníži zo súčasných 985,4 na 975 eur. Táto suma je 1,3-násobkom priemernej mzdy v hospodárstve.
Keďže priemerná mzda v treťom štvrťroku klesla zo 758 na 750 eur, znížila sa aj hranica príjmu, ktorý nesmú žiadatelia prekročiť.
Ak sú žiadateľmi o úver manželia, priemerný mesačný príjem ani jedného z nich nemôže byť vyšší ako nové maximum 975 eur platné od januára.
„Ak je príjem vyšší čo i len o jedno euro, nemá v danom štvrťroku nárok na pridelenie štátneho príspevku," hovorí Alexander Kmeť z Hypocentra.
Mladí majú záujem
Banky tvrdia, že o štátom dotovaný úver je záujem. „Z nových úverov na bývanie tvorí tento typ 15 percent," povedal hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer. Žiadať oň môžu ľudia vo veku od 18 do 35 rokov.
„Pokiaľ je človek so svojím príjmom na hranici súčasného stropu a hrozí, že od januára podmienku nesplní, mal by o hypotéku požiadať teraz," hovorí Maroš Ovčarik z portálu FinancnaHitparada.sk.
Ak bude váš príjem od januára vyšší ako 975 eur, môžete počkať, keď sa hranica na poskytnutie zvýhodnenej hypotéky bude prepočítavať z priemernej mzdy, ktorá bola v poslednom štvrťroku tohto roka. Tá by mala byť vyššia ako 750 eur.
„V druhom kvartáli 2011 sa bude počítať priemerná mzda za posledný kvartál 2010, kde túto hranicu zvýšia napríklad trináste platy a vianočné odmeny," povedal hovorca Tatra banky Boris Gandel.
Môžete výrazne ušetriť
Na hypotéke so štátnou bonifikáciou sa dá ušetriť. „Najväčšou výhodou je zníženie úrokovej sadzby o tri percentá na obdobie päť rokov," povedal Luděk Mlčoch z portálu TotalMoney.sk.
Mesačné splátky sú vďaka tomu nižšie aj o niekoľko desiatok eur. „Hypotéka vo výške 60tisíc eur so splatnosťou 30 rokov a úrokom 1,49 percenta má mesačnú splátku 226 eur. Bez štátnej bonifikácie je úrok 4,49 percenta a výška splátky je 306 eur," hovorí Mlčoch.