Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Poslanci za SaS žiadajú vedenie STV, aby už nepodpisovalo pred koncom roka a zlúčením s rozhlasom narýchlo nijaké zmluvy. „V STV sa doťahuje balík zmlúv pre budúci rok s externými dodávateľmi, napriek tomu, že nové vedenie môže mať na všetko odlišný názor," povedal poslanec Jozef Viskupič. Spoločne s ním kritizovala konanie STV aj poslankyňa Jana Kiššová.
STV hovorí, že ide o zmluvy na stále relácie a potrebuje ich mať na obrazovke aj v januári. Zmluvy koncom roka vypršia. Podmienky sú rovnaké či dokonca pre televíziu výhodnejšie ako boli tie na tento rok. V stanovisku hovorcu sú však rozporuplné údaje.
Záväzky z minulosti by podľa Viskupiča mohli byť pre nový manažment problém. Dnešné vedenie si vraj nezvyčajne dáva záležať na ich podpísaní ešte pred koncom roka, hoci v minulosti boli termíny volnejšie. Podivné praktiky vidí v televízii aj minister kultúry Daniel Krajcer. Problém má aj s tým, že STV neplatí spoločnosti Towercom za šírenie signálu.
Nižňanský sa odísť nechystá
-
Halali kupuje STV za 249 eur.
-
Ryby-rybky-rybičky kupovali za 630 eur, návrh je na 400.
-
Postav dom-zasaď strom zmluvu ešte nemá.
-
Za Môj dom - môj hrad neplatí
"Ubezpečujem oboch poslancov, že sa nikam nechystám odísť, a preto ani nemám dôvod čokoľvek na poslednú chvíľu podpisovať. S uvedenými producentmi som sa nikdy nestretol, nepoznám ich, ani som ich nekontaktoval, takže súvislosti uvádzané na dnešnej tlačovej besede poslancov SaS J. Viskupiča a J. Kiššovej sú lži," napísal riaditeľ STV Štefan Nižňanský v reakcii pre agentúru SITA.
„Situácia sa nám zdá ako neslýchaná a škandalózna," myslí si však Viskupič. Nijakú konkrétnu zmluvu však neuviedol, nevedel ani koľko peňazí by malo byť v hre. Pridal len štyri telefónne čísla na producentov, ktorí majú jeho slová potvrdiť. Traja zo štyroch však o ničom podobnom informácie nemajú a o iniciatíve poslancov nevedel ani jeden.
„Uzatváranie zmlúv s externými dodávateľmi cyklických relácií na rok 2011 prebieha štandardne, rovnakým spôsobom ako po minulé roky," odpísal Peter Susko, hovorca STV.
V roku 2009 zasielala STV podľa neho producentským spoločnostiam návrhy zmlúv medzi 7. a 15. decembrom a postupne ich potom podpisovali. Termíny ktoré uvádza sú však rozporné.
„Napríklad Halali (podpísali pozn. red.) 31.12.2009, Ryby-rybky-rybičky 10.1.2010. Teda nie je pravdou a ani pravidlom, že by STV bežne doťahovala zmluvy v januári," odpovedal Susko. Externí dodávatelia podľa neho už niekoľko týždňov oslovovali STV s otázkou, ako bude pokračovať spolupráca v budúcom roku.
„Predĺženie zmlúv sme robili formou Dodatkov bez cenových a objemových zmien," napísal SME Patrik Pašš, jeden z mužov na Viskupičovom zozname. Pre STV pripravuje Program Postav dom - zasaď strom.
STV ho prekvapila
Jednému z producentov STV poslala zmluvu skôr ako bývalo zvykom. „Bol som dosť prekvapený, že mi zmluvu poslali už v novembri," povedal Ľubomír Holčík. Bolo podľa neho bežné, že dohoda sa podpisovala koncom decembra, alebo až v januári tak ako uvádza aj Susko. STV sa o dohodu tento rok vraj zaujímala skôr.
Holčíkova zmluva je rovnaká, STV mu za Môj dom - môj hrad neplatí. Relácia si na seba zarába reklamným priestorom, ktorý je jej súčasťou.
„Som na pochybách, či podpisovať zmluvu teraz, alebo počkať až na nové vedenie," povedal Holčík. Na zvláštne praktiky mal podľa Viskupiča upozorniť práve on. Holčík však netušil, ako sa jeho meno do poslancovho zoznamu dostalo.
Nižňanský vystúpenie poslancov označil pre SITA za "výsledok tlaku hŕstky súkromných producentov, ktorým ide len o to, aby nahradili doterajších overených partnerov Slovenskej televízie".
„Jeden diel programu Ryby-rybky-rybičky nakupovala STV doteraz za 630 eur, nový návrh počíta so sadzbou 400. V prípade Halali ponechávame sumu 248,95 eur," informoval Susko.
Zmluvy s dodávateľmi sa uzatvárajú vždy na obdobie jedného kalendárneho roka vopred. Program Postav dom-zasaď strom podľa Suska do týchto chvíľ zmluvu na rok 2011 neuzatvorili.
V novembri t.r. som sa zúčastnil jedného spoločenského podujatia, ktorého sa tradične zúčastňujú ľudia z oblasti biznisu, umenia, malej ale aj veľkej politiky. V debatných krúžkoch sa s patričnou dávkou nadhľadu rozoberalo všetko možné a reč prišla aj na STV.
Ako výrobca programu Môj dom-môj hrad som dostal otázku: ako na budúci rok? Odpovedal som v tom zmysle, že to mám v suchu, že návrh zmluvy som tentoraz dostal s viac ako mesačným predstihom, načo zas ktosi s úsmevom replikoval, aby sa to ešte neobrátilo proti mne, pretože aj biblia hovorí, že tí, čo boli prví, budú poslední... Až vtedy mi trklo v hlave, že ma možno ktosi prihodil na vrch nejakej kopy, aby sa lepšie zakrylo, čo je v nej. Ako živý štít.
Spomenul som si na rozprávanie M. Lasicu, ako boli umelci z celého Československa zvolaní do Prahy, ako boli Lasica, Satinský, Zagorová a Gott posadení do prvých radov, ako boli filmovaní, ako sa usmievajú, ako tlieskajú... a v závere podujatia ktosi vystúpil na pódium a prečítal vyhlásenie zúčastnených umelcov, že sa hlásia k socializmu a odsudzujú Chartu 77.
A tak to aj - patrične postrihané a okomentované - odvysielala ČS televízia. Keďže na mnou spomínanom novembrovom podujatí boli aj poslanci NR SR, vôbec ma neprekvapilo, že Jana Kiššová a Jozef Viskupič sa chytili témy podpisovania zmlúv s STV v netradičnom chvate. Aj redaktorom SME a SRo som do telefónu potvrdil, že tentoraz som dostal návrh zmluvy nezvyčajne skoro v porovnaní s minulými rokmi. Áno, dostal. A mal by som byť ticho a čakať, zmluvu mám, tak čo...
Lenže začínam mať z toho všetkého pekne blbý pocit, pretože vo štvrtok večer som si na internete prečítal vyjadrenia politikov, novinárov, manažmentu STV - skloňovalo sa tam o.i. aj moje meno - a teraz nestíham odpovedať na nepríjemné telefonáty priateľov, prečo som sa spriahol s odchádzajúcou garnitúrou. Spriahol?
Ja, ktorý som celé roky - na rozdiel od vyvolených - dodával programy do STV bezodplatne? Ohradzujem sa proti tomu. A tým, ktorí do poslednej chvíle majstrovsky zahmlievajú, odkazujem: Treba ukázať, čo je v tej kope podo mnou.