BRATISLAVA. Od 31. decembra nebudú banky chrániť vklady občanov v plnej výške. Menia sa tak podmienky, ktoré schválila Ficova vláda v roku 2008.
Chcela vtedy zvýšiť dôveru vkladateľov a upokojiť situáciu v čase krízy, preto zrušila strop pre ochranu vkladov občanov.
Limit sa zníži Novela zákona z dielne rezortu financií, ktorú schválil parlament, sa prispôsobuje európskej smernici. „Pravidlá pre výplatu náhrad poistených vkladov budú rovnaké pre všetkých 27 krajín Európskej únie,“ povedal Marcel Laznia zo Slovenskej bankovej asociácie. Maximálny limit ochrany sa stanovil na 100-tisíc eur.
Čo sa zmení vklady v bankách budú chránené do 100-tisíc eur, vyplácanie náhrad sa musí skončiť do 20 pracovných dní od vyhlásenia, že banka nie je schopná vyplácať vklady. Lehota sa môže predĺžiť v odôvodnených prípadoch, najviac však o 10 dní.
Pre bežného klienta by mal byť dostatočný. „Deväť z desiatich klientov, ktorí majú v našej banke peniaze, bude aj po zmene zákona spadať pod hranicu 100tisíc eur,“ povedal hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.
Zmenila sa aj lehota, za ktorú musí fond nedostupné vklady vyplatiť. „Vyplácanie náhrad sa musí skončiť najneskôr do 20 pracovných dní,“ píše sa v novele zákona.
Dnes platná trojmesačná lehota, ktorú je možné predĺžiť na deväť mesiacov, odporovala podľa predkladateľov novely potrebe zachovávať dôveru vkladateľov.
Vklady si rozdeľte Ak máte na účte viac peňazí a bojíte sa, že by ste časť z nich mohli v prípade krachu banky stratiť, môžete si úspory rozdeliť do viacerých bánk.
„Odporúčam, aby si ľudia úspory rozdelili. Majú tak istotu, že ak banka nebude schopná vyplácať vklady, dostanú sa k svojim peniazom,“ hovorí Maroš Ovčarik z internetového portálu FinancnaHitparada.sk.
Analytik Tratra banky Róbert Prega si nemyslí, že by zmena v zákone mala motivovať k rozloženiu vkladov do viacerých bánk. Skôr bude ďalším argumentom na dôslednejší výber banky.