Pôvodnú správu tlačových agentúr sme o 19:28 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Cena plynu porastie na budúci rok o 4,47 percenta. Rozhodol tak Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.
Konanie o novej cene pritom začal z vlastného podnetu. Obvykle totiž len schvaľuje cenu, ktorú mu navrhuje Slovenský plynárenský priemysel (SPP).
Príplatky za plyn
(ročne vrátane novej DPH)
Na varenie: 3,3 eura Na ohrev vody: 24,7 eura Na kúrenie: 104 eur Zdroj: SPP, prepočty SME
„Dôvodom pre takýto postup bol bezprecedentný postup SPP, ktorý v roku 2010 podal celkovo 8 cenových návrhov, v ktorých požadoval až nelogické úpravy smerom hore - od 7 až do 30 percent," povedal šéf ÚRSO Jozef Holjenčík (nominant Smeru).
Na rok 2011 žiadal SPP rast cien o 13 percent, a to pre oslabovanie eura.
To je aj nakoniec dôvod, pre ktorý regulátor rozhodol o raste cien. SPP totiž nakupuje plyn v dolároch, ale predáva za eurá. Euro sa pritom oproti predpokladom prepadlo o vyše 12 percent.
Rezervy plynárov Konečná cena plynu nešla hore až o takéto vysoké percento, pretože regulátor vraj našiel rezervy v nákladoch plynárov. „Vyškrtali sme náklady na reklamu," priblížil Holjenčík.
Ako sa menila cena plynu
(platí pre domácnosti)
január 2005 - zvýšenie o 12 %, október 2005 - nárast o 20,31%, január 2006 - nárast o 5,84 %, november 2006 - zvýšenie cien o 4,26 %, január 2007 - pokles o 4,04 %, 2008 a 2009 - ceny zostali bez zmeny, január 2010 - zníženie ceny v priemere o 5,13 %, v priebehu roka podal SPP niekoľko návrhov na rast cien v roku 2010, ktoré ÚRSO zamietol. Na rok 2011 navrhol SPP rast cien plynu o 13,4 % a plynu na výrobu tepla o 14 %. Valné zhromaždenie to zamietlo, január 2011 - nárast o 4,47 %. (TASR, Daniela Krajanová)
Tiež sa mu nepozdáva, že SPP má ceny plynu plne naviazané na kontrakt s Gazpromom, ale pritom by časť suroviny mohol nakupovať lacnejšie na takzvaných spotových trhoch.
Plynári tvrdia, že takmer päťpercentné zvýšenie nepokryje ich náklady. „Nové ceny plynu pokryjú iba časť nákladov SPP s dodávkou plynu.
To znamená, že aj v roku 2011 možno očakávať v regulovaných segmentoch stratu SPP," zareagoval hovorca firmy Ondrej Šebesta. Na rok 2010 očakáva podnik stratu v domácnostiach približne 80 miliónov eur.
Plynári tiež nesúhlasia s kritikou zmluvy, ktorú majú uzatvorenú s Gazpromom. Takzvané spotové trhy, na ktorých by ich rád videl nakupovať regulátor, sú vraj nestabilné.
Môžu sa vyskytnúť problémy s dostupnosťou plynu na týchto trhoch či cenové výkyvy, tvrdí Šebesta. Okrem toho náklady na reklamu, ktoré regulátor poškrtal, sa vraj pri výpočte cien nezohľadňujú.
Teplo o šesť percent Keď sú známe ceny plynu, regulátor môže postupovať pri posudzovaní cenových návrhov teplárov. Plyn, z ktorého sa vyrába teplo, by mal podľa neho zdražieť o 6,12 percenta. SPP požadoval 14 percent.
Keďže na koncovej cene tepla tvorí plyn asi dve tretiny, domácnosti môžu pocítiť asi štvorpercentný nárast cien. Realita bude predsa trochu iná. S cenou bude hýbať vyššia DPH.
„K tomu sa pridá ešte zvýšenie o spotrebnú daň," povedal Miroslav Obšivaný, predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla. Je to dôsledok ozdravného balíčka. Výsledok: rast cien asi o šesť percent.
Podľa regulátora aj teplárov je však ešte priskoro prepočítavať, koľko si domácnosti priplatia.
Pri veľmi hrubom prepočte podľa Jozefa Popluhára zo Slovenského zväzu bytových družstiev môže byť ročné zdraženie tepla priemernej domácnosti asi od 20 do 30 eur.