BRATISLAVA. Slovensko patrí v hustote bankomatov medzi vysoko nadpriemerné krajiny Európy. V roku 2000 prevádzkovali banky u nás 1084 bankomatov. Ich počet sa za 10 rokov viac ako zdvojnásobil. Na každý z 2330 bankomatov pripadá 2330 obyvateľov.
V celej Európe je to v priemere takmer desaťnásobne viac. „Európsky priemer je asi 22-tisíc obyvateľov na bankomat,“ povedal hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.
Za úniou zaostávame
Oproti niektorým štátom Európskej únie však zaostávame. „Všetky západoeurópske krajiny, ako aj Slovinsko a dokonca aj Chorvátsko, majú hustotu bankomatov na milión obyvateľov v priemere dvakrát vyššiu,“ vraví hovorkyňa VÚB Alena Walterová.
Rozdiel v počte bankomatov na obyvateľa je spôsobený najmä tým, že do celoeurópskeho priemeru sa zaraďujú aj krajiny ako Rusko a Ukrajina, ktoré výsledok značne skresľujú.
„Celoeurópsky priemer berie do úvahy všetky európske krajiny. Niektoré z nich významnou mierou ovplyvňujú výsledok, najmä vysokým počtom obyvateľov a menším počtom bankomatov,“ hovorí Frimmer.
Počty bankomatov v jednotlivých krajinách sú odlišné aj v rámci únie, lebo ľudia v inom počte používajú napríklad internetové bankovníctvo alebo bezhotovostné platby kartou.
„Švédsko je charakteristické vyšším využívaním bezhotovostných operácií a má nižšiu hustotu bankomatovej siete ako napríklad Španielsko alebo Portugalsko,“ povedal Marcel Laznia zo Slovenskej bankovej asociácie.
Bankomaty využívame
Aj banky na Slovensku postupne zaznamenávajú zmenu správania klientov, ktorí začínajú viac využívať bezhotovostné platby. Bankomaty sú aj napriek tomu stále potrebné. „Pre veľa klientov hlavne mimo väčších miest je hotovostný výber dôležitý,“ tvrdí hovorkyňa Volksbank Jana Lukáčová.
Pomocou bankomatu sa už dajú robiť rôzne transakcie, napríklad dobíjanie kariet mobilných operátorov či prevodné príkazy. Ľudia na Slovensku však najčastejšie vyberajú.
„Najväčší podiel transakcií tvoria výbery hotovosti,“ povedala hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.
Priemerná výška výberu na jednu transakciu sa tento rok pohybovala nad úrovňou sto eur. „Výber najnižšej možnej sumy, 10 eur, sa uskutoční v priemere 266-tisíckrát mesačne,“ hovorí Frimmer.
Na Slovensku už nie sú výnimkou ani zariadenia, ktoré pomáhajú hendikepovaným. „Na 117 bankomatoch sme aktivovali technické zariadenia, ktoré umožnia vyberať hotovosť a využívať ďalšie služby nevidiacim a slabozrakým spoluobčanom,“ povedal hovorca Tatra banky Boris Gandel.