Nákupy darčekov na poslednú chvíľu si odkladá veľa ľudí. Na Štedrý deň však na to zostáva len pár hodín.
Viac ako polovica Slovákov nakupuje vianočné darčeky „v hodine dvanástej". Anketa predajcu elektroniky Okay hovorí, že priebežne cez rok nakupuje vianočné darčeky len 14 percent opýtaných. Od septembra do novembra má darčeky nakúpených 31 percent ľudí.
Mnohí nakupujú aj na Štedrý deň. Napríklad reťazec Hypernova obslúži v tento deň približne 40-tisíc zákazníkov.
Predávajú aj nonstop
Otváracie hodiny 22. 12. a 23. 12./ 24. 12.
Hypernova
7.00 - 22.00 / 7.00 - 11.30 Tesco
Nonstop / do 11.00 Kaufland
7.00 - 23.00 / 6.00 - 10.30 Dráčik
8.00/9.00 - */ 8.00/9.00 - 12.00 Nay Elektrodom
do 21.00 / do 11.30** Coop Jednota
bežné / 6.00/9.00 - 11.00
* závisí od otváracích hodín obchodných centier
** v OC Danubia Bratislava do 11. 15.
Plné obchody v posledných dňoch pred Štedrým dňom očakávajú všetci obchodníci. „Naše obchody budú nepochybne aj v tomto roku plné na prasknutie až do poslednej chvíle," konštatuje Oľga Hrnčiarová, hovorkyňa siete hypermarketov a obchodných domov Tesco.
Obchodníci vychádzajú v ústrety a všetky oslovené obchody predlžujú asi týždeň až dva pred Vianocami otváracie hodiny. Niektoré budú otvorené o hodinu dlhšie. Vo väčšine z nich určite nakúpite po 20. hodine. Viaceré hypermarkety budú mať otvorené nonstop.
Obchodníci tiež nasadzujú počas vianočných dní všetky pokladnice. „Chceme spríjemniť a maximálne uľahčiť nakupovanie. Z toho dôvodu sú od 10. decembra otvorené všetky pokladnice počas otváracích hodín," hovorí Diana Chovancová Stanková, hovorkyňa Ahold, ktorý prevádzkuje siete Hypernova a Albert.
Nie dlhšie ako do poludnia
Obchodníci však upozorňujú: „Na Štedrý deň sme limitovaní legislatívou v otváracích hodinách," hovorí Chovancová Stanková. Tie sú v posledný deň vo všetkých obchodoch veľmi krátke. Nejde len o malé obchody, ale aj o supermarkety či obchodné centrá.
Už tretí rok totiž podľa Zákonníka práce nemôžu predavači pracovať na Štedrý deň dlhšie ako do poludnia. Väčšina obchodov preto zatvára už pred jedenástou hodinou. Mnoho kupujúcich si však toto obmedzenie neuvedomuje. „Na Štedrý deň je nutné vyháňať zákazníkov z obchodov, aby sme dodržali zákon," hovorí obchodný manažér siete hračkárstiev Dráčik Igor Prochác.
Nakúpiť na Štedrý deň popoludní však nebude nemožné. Otvorené budú mať benzínové pumpy či lekárne. Na benzínke si možno kúpiť hračku alebo alkohol. Vo vybraných sieťach lekární zase darčekové balenie vitamínov.
Rady pred Vianocami
1. Nechajte si výrobok predviesť. Veľkým neduhom pri predaji je podľa Slovenskej obchodnej inšpekcie klamanie spotrebiteľa. Ide o uvádzanie nepravdivých, neúplných, nepresných údajov o výrobkoch a bezpečnostné upozornenia.
2. Skontrolujte, či je k výrobku priložený návod aj v slovenskom jazyku.
3. Pri kúpe si odložte pokladničný doklad a záručný list. Rovnako je dôležité informovať sa, aké sú podmienky a spôsob reklamácie. A to vrátane údajov o tom, kde možno reklamáciu uplatniť, prípadne ktorý servis je oprávnený na opravy v záručnej lehote.
4. Záručný list je predávajúci povinný vydať v prípade, že je záruka dlhšia ako dva roky. Ak je záručná lehota dvojročná, záručný list nie je nevyhnutný, pretože rovnakú záruku stanovuje aj zákon.
Záručný list sa vydáva a potvrdzuje pri predaji. Niektorí predajcovia ho potvrdzujú aj neskôr. Na tom sa však musia so spo〜trebiteľom vopred dohodnúť. Ak záručný list neobsahuje všetky náležitosti, nespôsobuje to neplatnosť záruky. Katarína Ragáčová
Spodnú bielizeň a hudbu obchody nechcú vymieňať
Obchodníci zvyčajne vychádzajú v ústrety pri reklamácii tovaru. Nie všetko sa však dá vrátiť či vymeniť. Pred kúpou je dobré informovať sa, čo obchod zoberie späť.
BRATISLAVA. Zákonník práce mierne obmedzil aj zvyky obdarovaných, medzi nimi aj reklamovať darčeky okamžite. V Prvý sviatok vianočný sú totiž obchody zatvorené.
Často sa stáva, že podarúnok nezodpovedá nárokom. Oblečenie môže byť malé alebo veľké, prípadne sa pod stromčekom môže vyskytnúť dvakrát tá istá vec.
V takom prípade by mal vedieť darca poskytnúť obdarovanému čo najviac informácií. V obchode by si preto mal zistiť, či môže vec vrátiť bez uvedenia dôvodu, alebo či je možná výmena tovaru. Niektorí obchodníci, hlavne menší, sa zvyčajne striktne držia zákona. To znamená, že zoberú tovar a na výsledok si musí obdarovaný počkať.
Obal nie je potrebný
Siete hypermarketov už tradične celoročne povoľujú vrátiť do niekoľkých dní kúpený tovar. „Zákazník nemusí uviesť dôvod, prečo sa rozhodol vrátiť tovar, čo je veľmi výhodné po sviatkoch," konštatuje hovorkyňa Tesco Oľga Hrnčiarová. Zvyčajne si podľa nej môže vybrať, či chce späť peniaze, alebo tovar za tovar.
Obchody však požadujú, okrem dokladu o kúpe aj to, aby bol tovar neporušený a v pôvodnom balení. Toto je však nad rámec zákonov. „Žiadny právny predpis neukladá povinnosť odkladať obal výrobku, v ktorom bol kúpený," hovorí Danuša Krkošová, hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie. Ak nemáte obal, nie je to dôvod na neprijatie reklamácie. A to ani v prípade, že predávajúci upozornil na povinnosť odložiť si obal výrobku.
Čo sa nedá vrátiť
Pri kúpe darčeka je dobré vedieť aj to, že obchody neberú niektoré tovary späť. Ide napríklad o spodnú bielizeň. Mali by ste si preto zistiť skutočnú veľkosť osoby, ktorá ju má nosiť. Ušetriť peniaze môže aj veľmi dobrá znalosť vkusu obdarovaného. Vrátiť zvyčajne nie je možné výrobky chránené autorským právom, ako sú CD, DVD, knihy, video-audio kazety, počítačové pro〜gramy. Vrátiť nemožno ani hygienické potreby či zdravotné pomôcky.
Katarína Ragáčová
V hodine dvanástej kupujte parfumy
Nakupovať darčeky netreba v zhone. Môže sa stať, že kúpite darček, ktorý nespĺňa požiadavky, aké naň kladie obdarovaný, hovorí analytik obchodu ĽUBOMÍR DRAHOVSKÝ. Na čo by si ľudia mali dávať pozor pri nakupovaní darčekov tesne pred Vianocami?
„Keď hovoríme o spotrebnom tovare, určite na to, či nejde o tovar z minuloročnej sezóny. Mnohí ľudia boli v minulom roku pri novoročných výpredajoch v Rakúsku sklamaní, že to, čo sa predávalo u nás pred Vianocami ako nový sortiment, tak tam to bol tovar minulej sezóny. Najmä pri sortimente, ktorý stojí nad 100 eur vyššie, by sa mali ľudia zorientovať napríklad na rakúskych stránkach."
Hitom každoročných Vianoc je okrem kníh aj elektronika.
„Čo sa týka elektra, ľudia by sa mali pri nakupovaní poradiť nielen s predajcom, ale aj s človekom, ktorý elektronike rozumie. Aby kúpili len taký tovar, ktorý nepresahuje ich požiadavky. To znamená, aby nekupovali zbytočne technicky naprataný televízor či fotoaparáty. "
Čo sa teda oplatí nakupovať pár dní pred Vianocami, prípadne na Štedrý deň?
„Oplatí sa kupovať kozmetiku a parfumy. Už vtedy začínajú výpredaje tohto tovaru. Inak by som radil, radšej obdarovanému dať hotovosť alebo poukážku z obchodu, nech si niečo kúpi vo výpredaji."
Na čo nezabudnúť?
„Úplne jednoznačne na to, aby si nezabudli odkladať pokladničné bloky a pozerať sa na možnosť reklamácie."
Katarína Ragáčová