BRATISLAVA.
Konštatuje to štúdia realizovateľnosti projektu vypracovaná nemeckou poradenskou spoločnosťou Roland Berger, ktorú v stredu pred orgánmi dozornej rady konzorcia ruských, rakúskych, slovenských a ukrajinských železníc Breitspur Planungsgesellschaft mbH prezentovali vo Viedni. Informoval o tom hovorca ministra dopravy Martin Krajčovič.
Podľa štúdie by navrhované predĺženie širokorozchodnej železničnej trate o 450 kilometrov vytvorilo 11 tis. nových pracovných miest a prinieslo by viaceré ekonomické benefity všetkým štyrom zúčastneným krajinám.
„Vytvorenie neprerušenej a efektívnej dopravnej reťaze z Ruska, Číny a ostatných ázijských krajín do strednej Európy prinesie úspornú a ekologicky prijateľnú železničnú dopravu v Euroázii,“ konštatuje sa v štúdii.
Náklady na výstavbu trate odhaduje štúdia na 6,3 mld. eur, ďalších 240 mil. eur by bolo potrebných na výstavbu terminálov.
„Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR sa nebude do konca januára 2011 k výsledkom štúdie realizovateľnosti vyjadrovať. Štúdia totiž bude podrobená analýze. Komunikáciu bude uskutočňovať len konzorcium Breitspur Planungsgesellschaft mbH,“ konštatoval na margo zverejnenej štúdie hovorca ministerstva Martin Krajčovič.