SME
Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Írsko si cestu do pekla krízy vydláždilo dobrými úmyslami

Mnohé ciele, ktoré si írske vlády v posledných 20 rokoch vytýčili a pre ktoré žali uznanie, nakoniec stroskotali.

Policajt v konfrontácii s demonštrantmi Sinn Fein, ktorí prešli cez vchod do vládnej budovy v Dubline 22. novembra 2010 a vyzývali írskeho premiéra, aby odstúpil z funkciePolicajt v konfrontácii s demonštrantmi Sinn Fein, ktorí prešli cez vchod do vládnej budovy v Dubline 22. novembra 2010 a vyzývali írskeho premiéra, aby odstúpil z funkcie (Zdroj: TASR/AP)

Mnohé ciele, ktoré si írske vlády v posledných 20 rokoch vytýčili a pre ktoré žali uznanie, nakoniec stroskotali.

DUBLIN. Írsko v posledných necelých 20 rokoch rástlo hospodárskym tempom, aké nemalo v Európe obdoby. Od roku 1990 do roku 2007 sa jeho hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa po odpočítaní inflačného vplyvu zvýšil na dvojnásobok.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zelený ostrov, v minulosti známy ako krajina vysťahovalcov, sa zmenil na raj prisťahovalcov. Avšak finančná kríza tento rozprávkový príbeh náhle skončila. Írsko potrebovalo od partnerov v eurozóne a od Medzinárodného menového fondu (MMF) na záchranu pred bankrotom pomoc 85 miliárd eur.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy Írska rástli súčasne s jeho rozkvetom. Roky však zostávali skryté, čo spôsobilo, že keď sa prejavili, ohromili obludnosťou. Od roku 1996 do roku 2007 sa ceny domov v krajine zvýšili štvornásobne. Ich prudký vzostup prekonal aj vývoj cien nehnuteľností v Spojených štátoch; v rovnakom čase dosiahli vzostup "iba" 100 %.

Banky stratili obozretnosť

Boom cien nehnuteľností bol podľa štúdie írskeho ústavu pre ekonomický a sociálny výskum ESRI "racionálnou odpoveďou na rastúci dopyt". Počet obyvateľov rástol nielen v dôsledku prisťahovalectva. Vďaka rastúcim príjmom si mohlo čoraz viac Írov zabezpečiť vlastnú strechu nad hlavu.

Vývoj viedol domáce banky k strate obozretnosti. Stavebným firmám a developérom začali poskytovať veľké úvery. Avšak od prelomu storočí rástli ceny nehnuteľností oveľa rýchlejšie než príjmy.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2006 dosiahla cena novostavby desaťnásobok priemernej ročnej írskej mzdy. Aj preto banky výrazne oslabili kritériá na poskytovanie úverov.

Od tohto momentu suma poskytnutých úverov začala znovu klesať. Ľudia zapochybovali, či rodinný dom vôbec niekedy dokážu splatiť. "Najneskoršie od polovice roku 2007 sa dostalo írske stavebníctvo do vážnych ťažkostí. Firmám zostávalo čoraz viac nepredaných nehnuteľností," uviedol Morgan Kelly z dublinskej University College v štúdii The Irish Credit Bubble (Írska úverová bublina).

Nezáujem o produkciu stavebníctva sa stal ihneď problémom celej krajiny. V tom čase 13,3 % ekonomicky činného obyvateľstva pôsobilo v tomto sektore. Z členov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) malo Írsko najviac stavbárov. V rokoch 2006 a 2007 dosiahol podiel sektora na írskom HDP 16 %.

SkryťVypnúť reklamu

Stavebníctvo padlo

Kríza stavebníctva strhla so sebou aj domáce banky. Akcie Anglo Irish a Allied Irish začali klesať od leta 2007. Splatenie úverov, ktoré poskytli, bolo ohrozené. Developérske firmy a súkromní stavebníci dosiahli na nich podiel 60 %. Americká investičná banka Goldman Sachs vypočítala, že írske banky v tom čase rozpožičali 260 miliárd eur, to zodpovedalo 160 % írskeho HDP.

Ťažkosti írskych bánk nezapríčinila finančná kríza. Po šikmej ploche sa kĺzali už pred septembrom 2008, v ktorom skrachovala americká veľkobanka Lehman Brothers.

Jej zánik vyvolal celosvetovú paniku. Banky si takmer z večera do rána prestali dôverovať a už si navzájom nepožičiavali peniaze, aby si preklenuli obdobie ich nedostatku.

Zastavenie obehu peňazí medzi úverovými ústavmi malo pre írske banky katastrofálne následky. Na konci roku 2007 mali podľa Kellyho záväzky voči zahraničným ústavom 240 miliárd eur. K tomu však treba pripočítať financovanie cez dlhopisy, ktoré dosiahlo 175 miliárd eur.

SkryťVypnúť reklamu

Štát sa zaručil

Hoci na jeseň 2008 sa dostala do akútnych refinančných problémov len banka Anglo Irish, vláda vyhlásila, že ručí za záväzky všetkých írskych bánk. Írsko ako prvé v EÚ zriadilo konsolidačnú banku National Asset Management Agency (NAMA).

Začala činnosť v apríli a od bánk kupovala nedobytné úvery, ich objem bol stanovený na 80 miliárd eur. Avšak za ne im poskytla len 54 miliárd eur. Vysoké zrážky spôsobili ústavom citeľné straty. V septembri pred dvoma rokmi minister financií Brian Lenihan tvrdil, že írske úverové ústavy budú potrebovať na prekonanie krízy ešte pomoc okolo 17 miliárd eur. Minister sa veľmi zmýlil.

Dublin sa od začiatku 90. rokov usiloval o to, aby sa v krajine usádzali zahraničné banky. Prichádzali nielen preto, že v hlavnom meste nachádzali ľudí, ktorí perfektne ovládali angličtinu, ale príťažlivé boli aj ďalšie podmienky. Pracovníci ESRI v správe uviedli, že banková "regulácia v krajine bola na nízkej úrovni". To využili aj niektoré nemecké krajinské banky, ktoré si v Dubline otvorili pobočky.

SkryťVypnúť reklamu

Venovali sa mimobilančným rizikovým obchodom s americkými hypotekárnymi papiermi. Všetky utrpeli vysoké straty. Bankový dohľad im však nevenoval pozornosť, a tiež ani vývoju v domácich úverových ústavoch. Domáce banky "monokultúrne" investovali do obchodu s nehnuteľnosťami na ostrove.

Neudržali deficit

Profesor ekonómie Patrick Honohan krátko pred nástupom do funkcie guvernéra centrálnej banky v septembri 2009 napísal, že už letmý pohľad na bilancie bánk mal vzbudiť podozrenie dohľadu. Vo výročných správach Anglo Irish sa uvádzalo, že v rokoch 1998 až 2007 jej medziročné výnosy rástli priemerne o 36 %.

Kelly Honohana doplnil a konštatoval, že niektoré stavebné firmy dostávali úvery bez náležitých záruk. Namiesto firiem poskytovali podnikatelia "osobné záruky". Za mnohomiliónové úvery ručili len osobným majetkom.

SkryťVypnúť reklamu

V porovnaní s hodnotou HDP sú daňové príjmy írskej vlády nízke. V rokoch najväčšieho stavebného rozmachu dosiahli z hodnoty domáceho produktu len 30 %, kým priemer v eurozóne bol o 10 % vyšší.

Nízke daňové sadzby v období krízy vyvolali prudký rast schodku štátneho rozpočtu. Ekonóm Karl Whelan z University College však nespochybňoval daň zo zisku, stanovenú na 12,5 %. Tá bola hlavným magnetom pre medzinárodné koncerny, aby v Írsku budovali pobočky.

Whelan kritizoval viacnásobné zníženie dane z príjmu, lebo zvyšovali závislosť príjmu štátu od dane z obratu, zdanenia kapitálových výnosov a z predaja domov. Posledné dva druhy daní prinášali v rokoch boomu do štátnej pokladnice 12 % z jej celkových príjmov.

Šprint sa nepodaril

Pokiaľ trh s nehnuteľnosťami prekvital a ekonomika dosahovala silné prírastky, relatívne nízke daňové sadzby neboli problémom. Avšak v roku 2008 došlo k poklesu dane z kapitálových výnosov a poplatkov za vydávanie dokladov o 40 %. MMF v štúdii o Írsku uviedol, že kým v roku 2007 bol štátny rozpočet republiky ešte vyrovnaný, v nasledujúcom roku dosiahol schodok 7,3 %. Po Grécku bol najvyšší v eurozóne. Dublin bude mať tento rok rozpočtový schodok 32 % HDP, grécky má byť ani nie tretinový.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé vysoké ciele, ktoré si írske vlády v posledných 20 rokoch vytýčili a pre ktoré žali uznanie v EÚ i mimo nej, nakoniec stroskotali. Krajina chcela odstrániť svoje historické zaostávanie skrátením si cesty k najvyspelejším, avšak dobrými úmyslami si vydláždila len cestu do pekla.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (3. 6. 2023)
USD 1.076
AUD 1.625
CZK 23.657
JPY 149.460
CAD 1.444
GBP 0.859
HUF 371.360
PLN 4.498
CHF 0.976
SEK 11.551

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

  1. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  2. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
  3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
  5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
  6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
  7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
  2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
  3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
  4. dm sa zameriava na ženské zdravie
  5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
  6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
  7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
  8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 15 579
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 8 150
  3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 138
  4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 899
  5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 572
  6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 4 444
  7. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 303
  8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 842

Blogy SME

  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 135 341
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 988
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 13 865
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 200
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 312
  6. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 840
  7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 589
  8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 953
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Moskovský štadión Lužniki počas výročia ruskej invázie na Ukrajinu.

Prikamskije viťjazi terorizujú západnú časť Ruska. Teraz si posvietili na školu, ktorá zanedbáva vlastenectvo.


30. máj
Na snímke z dronu záchranári pracujú na mieste nehody osobných vlakov v Balasore vo východoindickom štáte Odiša.

Viac ako 900 ľudí je zranených.


a 3 ďalší 3 h
Ilustračná fotografia.

Prípadu sa venujú príslušné komisie ObFZ Humenné.


16 h
Hells Angels v Šamoríne.

Polícia začala trestné stíhanie.


TASR 19m

Neprehliadnite tiež

USA sa vyhnúť platobnej neschopnosti.

Kongres schválil návrh zákona po týždňoch sporov.


TASR 2 h
Ilustračné foto.

Najnovšie prieskumy ukázali, že takmer 47 percent Chorvátov žije v domácnostiach, ktoré nedokážu pokryť neočakávané výdavky.


TASR 7 h
Ilustračné foto.

Kvalifikovaní pracovníci chýbajú kvôli nízkemu platu alebo nevyhovujúcim pracovným podmienkam.


TASR 7 h
Ilustračné foto

Stanjura potrebné opatrenia nekonkretizoval.


TASR 9 h

Blogy SME

  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 135 341
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 988
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 13 865
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 200
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 312
  6. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 840
  7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 589
  8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 953
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu