Už 1. januára sa zmenia zákony o daniach a odvodoch. Vláda začala robiť poriadok vo verejných financiách.
BRATISLAVA. Potraviny, energie, služby - od januára budú drahšie. Stúpajú ceny komodít, ale hore pôjde aj daň z pridanej hodnoty (DPH). Zvýši sa z 19 na 20 percent.
Vládna koalícia, ktorá vzišla z júnových volieb, má ambíciu ozdraviť štátny rozpočet. Odbory protestujú, opozícia vedená bývalým premiérom Robertom Ficom opakuje jedno slovo: zdražovanie.
Obchodníci tvrdia, že ceny nezvýšia. Ekonómovia predpokladajú, že zvýšenie DPH nevyženie ceny hore viac ako o jedno percento. Domácnosti si však priplatia za elektrinu, plyn i teplo.
Bývalá vláda má nemalú zásluhu na stave verejných financií. Kabinetu Ivety Radičovej nechala kadečo, len nie východiská štátneho rozpočtu. Na druhej strane je fakt, že žiadna administratíva v tejto krajine nesporí tak, ako by mohla. Štátna správa aj samospráva míňa viac, ako je udržateľné.
Záležať bude na spotrebe
Zvýšia sa aj spotrebné dane, len na pivo nie. Ceny poľnohospodárskych komodít však stúpajú v dôsledku zlej úrody. Viac za svoj zlozvyk zaplatia aj fajčiari. Sadzba dane na cigarety sa od februára zvýši o 3,9 percenta. Na škatuľku 20 cigariet to môže znamenať o desať centov viac.
Ozdravný balíček je zameraný hlavne na zdanenie spotreby a tá je vecou každého človeka. Pivo či cigarety možno obmedziť - potraviny nie.
Na Slovensku sú najviac ohrozené chudobou domácnosti s najmenej tromi deťmi, potom jednotlivci vo veku 65 rokov a viac a osamelí rodičia s najmenej jedným dieťaťom. Časť z nich bude mať určitú kompenzáciu. Zvýši sa materské zo Sociálnej poisťovne i rodičovský príspevok pre ľudí, ktorí poberajú 164,22 eura. Dôchodcov a ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím bude zasa ochraňovať limit doplatkov na lieky.
Sú zlé časy
Nezamestnanosť stagnuje. Tento rok neklesla pod 12 percent. Ekonomika vysiela signály oživenia, priemyselná produkcia rastie, ale voľných pracovných miest nepribúda tak ako pred krízou.
Čo sa zmení, je, že niektoré príjmy sa začnú zdaňovať a podliehať odvodom. Vláda má plán. Najprv zjednotenie výberu daní, ciel a odvodov a zavedenie takzvanej superhrubej mzdy, potom zrušenie zdravotného poistenia a časti sociálneho poistenia. Ale ide aj o to, že Sociálna poisťovňa potrebuje viac peňazí na dôchodky. Populácia starne.
V sociálnom poistení je veľa dier, ktoré umožňujú jeho zneužívanie. Zmenia sa podmienky nároku na nemocenské dávky, zakáže sa súbeh predčasného dôchodku a zamestnania. Aj valorizácia dôchodkov sa musí zmeniť, ak sa nemá zvýšiť dôchodkový vek.
Každý príjem na prilepšenie môže byť vhodný. Nezaťažená odvodmi a daňami bude aj naďalej dohoda o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti.
Čo prinesú zmeny v roku 2011?
- Bývanie zdražie, hore pôjde DPH
- Výplaty budú od januára nižšie
- Zvýši sa daň, cena pohonných látok aj diaľničných známok
- Prenajímať byt už nebude také výhodné
- Materská sa predĺži a dávky budú vyššie
- Odvody by malo platiť viac ľudí
- Zamestnanie alebo predčasná penzia? Vyberte si
- Záhradkári majú platiť trhové nájomné
- Miestne dane sa mohli zmeniť
Všetky články boli súčasťou prílohy Zmeny 2011,
ktorá bola v denníku SME vložená 29. decembra 2010.