Vláda začala robiť poriadok v odvodovom systéme. Chce zjednotenie výberu daní, odvodov a zavedenie takzvanej superhrubej mzdy.
BRATISLAVA. Ak sa ľudia nezačnú masívne vyhýbať odvodom, pribudne takých, ktorí ich musia platiť. Väčšina z nich má nepravidelný príjem, to budú zamestnanci. Kto prenajíma byt, bude pre zmenu samostatne zárobkovo činnou osobou.
Vláda začala robiť poriadok v odvodovom systéme. Najprv zjednotenie výberu daní, odvodov a zavedenie takzvanej superhrubej mzdy, potom zrušenie zdravotného poistenia a časti sociálneho poistenia.
„Bude to asi najväčšia reforma, ktorú pripravujeme," vyhlásila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) v polovici decembra na diskusnom fóre Hospodárskych novín.
Širší základ
Vymeriavací základ zamestnanca, teda to, z čoho odvádza peniaze na obe poistenia, sa rozšíri o rôzne benefity, odmeny pri jubileu, ale aj odstupné, odchodné. V hre boli aj príspevky zamestnávateľov na doplnkové dôchodkové sporenie. Minister práce Jozef Mihál (SaS) ich navrhol zahrnúť do zákona, ale koaliční poslanci ho primali zmeniť názor.
„Ak zamestnávateľ preplatí zamestnancovi jeho účty za rekreačné, zdravotnícke, športové zariadenie, bude sa to posudzovať ako zdaniteľný príjem, ktorý sa musí zamestnancovi zahrnúť do základu dane - a potom musí sa odviesť aj daň, aj odvody," tvrdí Mihál.
Peter Illéš zo Sociálnej poisťovne dodáva, že poistné sa bude odvádzať aj „v situácii, keď nastane výplata príjmu po skončení poistenia." Ide o peniaze od bývalého zamestnávateľa. Aplikovať zmeny je jeho povinnosťou.
Autori a umelci
Iba sociálne poistenie umožňuje vyhnúť sa odvodom. Zdravotné poistenie musí mať každý. Novela zákona o zdravotnom poistení hovorí okrem iného o tom, že autor, umelec, ale aj ten, čo prenajíma byt alebo izbu v ňom, sa musí do 31. januára prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako samostatne zárobkovo činná osoba.
Pre niektorých autorov či umelcov to znamená iba zmenu postavenia - dnes musia odvody platiť ako „samoplatitelia". Pre iných aj zmenu výšky odvodov. „Samoplatiteľom sa zvyšuje minimálny vymeriavací základ na úroveň SZČO," tvrdí Zuzana Földesová Motajová z ministerstva zdravotníctva.
Presun autorov má podľa nej aj výhodu. „Vymeriavacím základom pre odvody je u SZČO základ dane, kým u samoplatiteľa jeho celý zdaniteľný príjem."
Bežný živnostník musí odvádzať viac peňazí
Odvody do Sociálnej poisťovne sa zvýšia, v zdravotnom poistení sa zmenia iba minimálne preddavkyBRATISLAVA. V januári sa zvýši minimálny vymeriavací základ na sociálne aj zdravotné poistenie. Týka sa to každého, kto odvádza peniaze z menšej sumy ako 329,06 eura. Zmení sa však aj sadzba poistného do rezervného fondu Sociálnej poisťovne a to sa týka všetkých samostatne zárobkovo činných osôb povinných platiť odvody.
Zníženie sadzby zo 4,75 na dve percentá, o čom v roku 2009 rozhodla vláda Roberta Fica, platí iba do 31. decembra. Okrem toho sa zmení aj zaokrúhľovanie poistného. Namiesto na desať centov nadol to bude na najbližší cent nadol. To už vyplýva z poslednej novely zákona o sociálnom poistení - prvej novely z dielne tejto vlády.
Pre živnostníka s najnižším základom to znamená zvýšenie poistného na 109,07 eura. Prvý raz musí túto sumu zaplatiť za január, teda do 8. februára.
Minimálny preddavok na zdravotné poistenie sa zvýši na 44,73 eura (pre osobu so zdravotným postihnutím na 23,03 eura). Samostatne zárobkovo činné osoby, ktorých sa to netýka, budú povinní odvádzať celý rok rovnakú sumu ako dnes. Bez ohľadu na výsledok ročného zúčtovania, ktoré treba urobiť do konca marca.
Zúčtovanie za rok 2010 ovplyvní výšku preddavkov až v roku 2012. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú parlament prijal 2. decembra.
Jozef Čavojec
Najdôležitejšie zmeny v odvodoch
Zamestnanec
- za zamestnancov sa budú považovať aj ľudia s nepravidelným príjmom - napríklad konatelia s. r. o., členovia štatutárnych orgánov, správnych a dozorných rád, spoločníci s. r. o., ktorí dostávajú odmenu,
- kto má právo na nepravidelný príjem, bude zamestnancom len na účely dôchodkového poistenia, zamestnávateľ má povinnosť prihlásiť ho do Sociálnej poisťovne do 31. januára 2011,
- vymeriavací základ sa zvýši napríklad o odmeny pri jubileu, odstupné, príjem vyplatený po skončení pracovného pomeru - ide takmer o všetky zdaňované príjmy zo závislej činnosti,
- príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie ostávajú nezaťažené odvodmi,
- kto pracuje na základe dohody o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti, nebude mať žiadnu novú povinnosť.
Samostatne zárobkovo činná osoba
- bude to každý, kto dovŕšil 18 rokov a má daňové identifikačné číslo (DIČ),
- po novom to budú aj autori a umelci - do konca januára sa musia prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako SZČO a ak platia menej ako 46,06 eura, za január musia odviesť túto sumu,
- sociálne poistenie mať nemusia, kým im nevznikne - najskôr k tomu môže dôjsť v júli 2012, na základe daňového priznania za rok 2011,
- kto vykonáva osobnú asistenciu pre človeka s ťažkým zdravotným postihnutím, nie je a ani nebude „SZČO",
- povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne sa bude stále skúmať k 1. júlu - tentoraz ju bude mať každý, kto za rok 2010 dosiahol príjem vyšší ako 3948,72 eura,
- vyhnúť sa odvodom bude ťažšie - kto ich prestal platiť, keď prestal byť samostatne zárobkovo činnou osobou, musí v tom pokračovať, len čo opäť získa DIČ,
- pozastavenie živnosti nebude dôvodom na zánik povinného poistenia, iba na jeho prerušenie,
- živnostníci, ktorým 1. júla vznikne povinnosť platiť odvody, už nebudú mať možnosť znížiť si vymeriavací základ o doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie alebo účelové sporenie.
Jozef Čavojec
Ubudne dier v systéme
Nemocenské poistenie sa zneužíva. Umožňujú to diery v zákone o sociálnom poistení. Od 1. januára 2011 ich bude menej.1. Ochranná lehota sa skráti
Nemocenskú dávku môže poberať aj človek, ktorý už neprispieva do systému - najmä po strate zamestnania. Do 42 dní po zániku poistenia je v „ochrannej lehote". Od januára pôjde iba o sedem dní. Tehotnej žene sa však tento typ ochrany predĺži zo šesť na osem mesiacov.
2. Účelový príjem sa nebude rátať
Kým nezačne účinkovať novela zákona, môže sa stať, že nemocenská dávka sa vypočíta zo zárobku za časť mesiaca. Zmena bude spočívať v tom, že poistenie musí trvať najmenej 90 dní, aby sa z neho vychádzalo. Dotkne sa to aj žien, ktoré by si pred nástupom na materskú dovolenku dohodli zvýšenie mzdy.
3. Nárok na ošetrovné sa obmedzí
Táto zmena sa týka iba ľudí, ktorí majú dobrovoľné nemocenské poistenie. Aby nezneužívali to, že na ošetrovné má človek nárok okamžite po vzniku poistenia, získať ho by mohli až po 270 dňoch pripoistenia.
Jozef Čavojec