Týka sa to zamestnancov a živnostníkov, ktorí musia platiť odvody. Práca na dohodu nebude problém.
BRATISLAVA. Buď predčasný dôchodok, alebo zamestnanie. Okolo 20-tisíc poberateľov tejto dávky dostane ultimátum a tí, čo by ju chceli poberať, sa musia prispôsobiť. Novela zákona o sociálnom poistení z 2. decembra zakazuje súbeh príjmov.
Predčasný dôchodok Od 1. januára 2011 môže predčasný dôchodok získať iba ten, kto už nie je zamestnaný a nemusí platiť odvody do Sociálnej poisťovne ani ako samostatne zárobkovo činná osoba. Kto pracuje a chce poberať predčasný dôchodok, musí pred 1. marcom 2011 ukončiť zárobkovú činnosť a odhlásiť sa z dôchodkového poistenia. Na jeho postavení sa nič nezmení, kým nedovŕši dôchodkový vek. Za zamestnanca podáva odhlášku jeho zamestnávateľ, živnostník to musí urobiť sám. Dôchodkový vek znamená prechod na riadny starobný dôchodok. Kto sa ho dožije do 28. februára 2011, bude mimo dosahu zákazu súbehu predčasného dôchodku a práce. Starobný dôchodca má dovolené pracovať a zarábať. Odmenou za dodatočné odvody mu je zvýšenie dôchodku.
Vládna koalícia sa pustila do finančnej stabilizácie Sociálnej poisťovne. Mieri na diery v systéme.
Každý poberateľ predčasného dôchodku bude mať na rozhodnutie dva mesiace. Ak neprestane pracovať ako zamestnanec alebo platiť odvody ako živnostník, prestane dostávať tento druh penzie.
Začne ho dostávať po skončení zárobkovej činnosti alebo povinnosti platiť odvody.
Dostanú list Poisťovňa 31. decembra skontroluje vo svojom systéme, koľko poberateľov je poistených na dôchodok, a v januári im pošle list, aby ich informovala o možnostiach a ďalšom postupe.
Kto chce pracovať, nemusí urobiť nič. Poisťovňa mu prestane vyplácať peniaze. Povinnosť komunikovať s úradníkmi má iba ten, kto chce dostávať predčasný dôchodok ďalej.
„Ak sa poistenec rozhodne ukončiť zárobkovú činnosť, je dôležité odhlásiť sa z dôchodkového poistenia," hovorí povedala Timea Vörösová, riaditeľka odboru metodiky dôchodkového poistenia. Urobiť to treba čo najskôr.
Treba sa poponáhľať „Vzhľadom na to, že dôchodky sa vyplácajú vždy dopredu, Sociálna poisťovňa musí vykonať potrebné úkony ešte vo februári," hovorí Vörösová.
Znamená to, že človek, ktorý sa z poisťovne odhlási až v poslednom februárovom týždni, prestane dostávať dôchodok. „Odporúčame preto, aby poberatelia, ktorí chcú ďalej poberať predčasný dôchodok, podali odhlášku najneskôr do 10. februára 2011. V takomto prípade vieme garantovať jeho plynulú výplatu."
Záleží na výške príjmu Ako sa poberatelia zachovajú, je otázka aj pre generálneho riaditeľa poisťovne. „Myslím si, že je podstatné to rozpätie medzi príjmom a dôchodkom. Ak je vysoké, pravdepodobná voľba bude zostať v pracovnom pomere," povedal Ľuboš Lopatka.
Jedna vec je istá. Prekážkou nebude dohoda o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti. Príjem, na ktorý zakladá právo takýto právny vzťah, nezakladá účasť na dôchodkovom poistení.
Ani živnostníci, ktorí nemusia platiť odvody, sa zatiaľ nemusia ničoho vzdať. Zmeniť sa to môže v polovici roka 2011, keď túto povinnosť začne mať každý, kto za rok 2010 zarobil viac ako 3948,72 eura a to bez ohľadu na výdavky.
Zvyšovanie dôchodkov sa nemení. Zatiaľ
V januári sa všetky penzie budú valorizovať v závislosti od rastu cien aj miezd. Malo to byť naposledy, ale parlament neuzákonil žiadnu zmenu mechanizmu. BRATISLAVA. Spôsob zvyšovania dôchodkov sa zatiaľ nemení. Parlament začiatkom decembra rozhodol, že podľa návrhu, ktorý predložil minister práce Jozef Mihál (SaS), sa nepôjde.
Minister navrhol a vláda schválila, aby sa od roku 2012 dôchodky valorizovali o pevnú sumu určenú na základe miery inflácie. Parlament však nerozhodol o zmene mechanizmu. Koalícia si z iniciatívy SDKÚ vzala čas na rozhodnutie.
Teraz v januári sa penzie zo Sociálnej poisťovne zvýšia o 1,80 percenta. Inflácia v prvej polovici starého roka dosiahla iba 0,8 percenta a rast miezd 2,8 percenta.
Problém tohto spôsobu valorizácie spočíva v tom, že prehlbuje rozdiely medzi dôchodkami. Z ekonomického hľadiska je to navyše nákladná záležitosť. Rast priemernej mzdy je totiž vždy vyšší ako inflácia. Spôsob schválený vládou by tento problém zmiernil, ale práve pre to stratil podporu koalície.
Zoltán Horváth (SDKÚ) povedal, že tento mechanizmus „potiera princíp zásluhovosti a znevýhodňuje poberateľov, ktorí sa na financovaní dôchodkového systému podieľali väčšou mierou."
Minister povedal, že ďalší návrh predloží na budúci rok „Z diskusií s poslancami vyplýva, že zrejme dôjde k takému spôsobu valorizácie, aby sa dôchodky zvyšovali aj percentuálne, aj o pevnú sumu."
Jozef Čavojec
Zakázané budú aj dobrovoľné odvody
Starobní dôchodcovia prídu o možnosť dobrovoľne prispievať na nemocenské poistenie. Predčasní penzisti nebudú mať ani dobrovoľné dôchodkové poistenie.
BRATISLAVA. Kto poberá starobný, predčasný alebo takzvaný plný invalidný dôchodok, nesmie mať dobrovoľné nemocenské poistenie. Aj táto zmena bude platiť už od 1. januára.
Parlament uznal, že takýto človek je v prípade práceneschopnosti zabezpečený dôchodkovou dávkou, a tak nepotrebuje nemocenské. Dobrovoľné poistenie tohto druhu mu zanikne posledným dňom tohto roka.
„Poistné zaplatí naposledy za december," povedal Peter Illéš zo Sociálnej poisťovne.
Predčasný penzista príde aj o možnosť dobrovoľného dôchodkového poistenia. Zo zákona mu zanikne 31. decembra 2010. Pre ľudí, ktorí požiadajú o predčasný, starobný alebo plný invalidný dôchodok v budúcom roku, bude platiť rovnaký princíp. Priznanie niektorej z týchto dávok znamená koniec dobrovoľného nemocenského poistenia. Predčasná penzia bude okrem toho znamenať aj zánik dobrovoľného dôchodkového poistenia. Kto má invalidný dôchodok (bez ohľadu na percento poklesu schopnosti pracovať) a dovŕšil dôchodkový vek, nemôže mať zasa poistenie v nezamestnanosti - povinné ani dobrovoľné.
Jozef Čavojec
Valorizácia sa zmení iba bývalým vojakom
Prvý raz sa im zvýši penzia o rovnaké percento ako policajtom vo výslužbe. Záležať bude na raste cien a priemernej mzdy za rok 2010.
BRATISLAVA. Výsluhové dôchodky sa opäť zvýšia 1. júla. Zmení sa to, že profesionálni vojaci budú mať rovnaký valorizačný mechanizmus ako ostatní poberatelia takýchto dávok.
V roku 2010 sa penzie bývalých vojakov zvýšili o 6,732 percenta. Záležalo totiž na tom, ako vzrástol priemerný plat v armáde v minulom roku. Tento mechanizmus sa však prestane používať. Parlament o tom rozhodol začiatkom decembra, keď novelou zákona o sociálnom poistení zmenil aj príslušný paragraf zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov.
Od júla 2011 bude záležať na raste cien a priemernej mzdy za predchádzajúci rok. Potrebné údaje by mali byť známe už vo februári nového roka.
Jozef Čavojec