Majitelia pozemkov v záhradkárskych osadách uspeli pred Európskym súdnym dvorom. Štát musí zmeniť legislatívu tak, aby mali právo na trhovú cenu.
BRATISLAVA. Užívanie pozemkov v záhradkárskych osadách prestane byť od marca výhodné tak ako doteraz. Ľudia, ktorí si ich prenajímajú od vlastníkov, sa budú musieť s nimi dohodnúť na novej cene, ktorá by mala zodpovedať trhu.
Ak sa nájomca a vlastník nedohodnú, výšku nájomného určí znalec podľa vzorca z vyhlášky ministerstva spravodlivosti o stanovení všeobecnej hodnoty majetku. Ak užívatelia odmietnu platiť vyššie nájomné, vlastník ich môže vysťahovať. Hovorí to novela zákona o užívaní pozemkov v zriadených záhradkárskych osadách. Zákon ešte schvaľuje parlament. Gestorský výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie ho má prerokovať do konca januára budúceho roka.
Historická bonita
V súčasnosti platia záhradkári vlastníkom regulované nájomné. Za rok je to desať percent z bonity pozemku. Od marca budú musieť zaplatiť sto percent. A to z pôdy takej bonity, aká bola v čase, keď ju vlastníkom komunistický štát zhabal.
Záhradkári musia zaplatiť trhovú kúpnu cenu aj za odkúpenie pozemku.
Aj keď ešte novela zákona neplatí, niektoré súdy dokonca už dnes vydávajú rozsudky, podľa ktorých musia záhradkári platiť trhové nájomné.
Vyrovnanie s otáznikom
Vlastník pozemku má ešte inú možnosť ako si vypýtať trhové nájomné. Môže požiadať o vyrovnanie sa so záhradkármi - zaplatí im investície do pozemku a zoberie všetko, ako je. To však nie je jednoduché. Pozemok sa totiž často rozkladá pod viacerými záhradkami, pričom pod každou záhradkou môže majiteľ vlastniť iba pár štvorcových metrov. Podľa vyjadrenia ministerstva pôdohospodárstva z októbra tohto roka z 914 záhradkových osád boli ukončené konania v 462 prípadoch.
Čo by mali vedieť...
...nájomcovia záhradiek
- Ak nezaplatíte trhové nájomné do 30. 8. v danom roku, môže vlastník vypovedať nájomný vzťah k 1. 10. v danom roku.
- Vypovedať môže vlastník nájom záhradkárovi aj v prípade, že sa záhradkár o pozemok nestará „so starostlivosťou riadneho hospodára". Ak uzavrel podnájomnú zmluvu bez súhlasu majiteľa alebo ak na ňom postavil čiernu stavbu.
- Výpovedná lehota je jeden rok.
- Vlastník musí záhradkárovi poskytnúť náhradu za stavby a trvalé porasty, ktoré vybudoval v záhradke.
- Ak bol stavbe udelený štatút dočasnej stavby, musí ju záhradkár zbúrať na vlastné náklady a nemá nárok na vyplatenie vlastníkom.
- Platí to len pre záhradkárov, ktorí ešte nepodali žiadosť o vyrovnanie na obvodný pozemkový úrad.
- Záhradkári musia zaplatiť trhovú kúpnu cenu aj za odkúpenie pozemku.
...vlastníci
- Štát doplatí trhovú cenu aj tým, ktorí sa už vyrovnali a zobrali štátom regulovanú finančnú náhradu. Rozdiel im doplatí Slovenský pozemkový fond.
- Tento nárok si však musia majitelia pôdy uplatniť do konca roka 2011.
Katarína Ragáčová, Halka Tytykalová